Rebekka Karijord: Nejslavnější skladbu jsem napsala za pět minut

Hana-Slivova

Její jméno má většina českých posluchačů spojené s Cirkusem Cirkör a jeho představením Wear It Like a Crown z festivalu Letní Letná. Norská zpěvačka a skladatelka Rebekka Karijord přijíždí 21. května poprvé do Prahy, v klubu Roxy představí svou novou desku. A taky "severskou náladu", která je pro ni prý zásadní inspirací.

Rebekkou Karijord se české publikum seznámilo díky představení švédského Cirkusu Cirkör na Letní Letné v roce 2011. Lidé, kteří show pojmenovanou po vaší písničce Wear It Like a Crown viděli, pak skladbu hojně sdíleli na Facebooku. Všimla jste si po této události nárůstu počtu fanoušků?
Ano, představení Cirkusu Cirkör bylo pro mě a moji hudbu velmi důležité a po Evropě mi přineslo řadu nových posluchačů.

Pocházíte z Norska, Cirkus Cirkör je švédský. Jak jste se dali dohromady?
Už dlouho žiju ve Švédsku a ředitelka Cirköru slyšela Wear It Like a Crown ještě před tím, než vyšla na desce. Když pak bylo album The Noble Art of Letting Go hotové, zeptala se mě, jestli může písničku použít pro představení a celou show po ní pojmenovat.

Spojuje skladbu a představení ještě něco jiného než melancholická nálada obou kusů? Má písnička ve vašem repertoáru speciální místo?
Vybrali si ji z toho důvodu, že se dotýká témat jako strach, odvaha, zranitelnost a síla, což jsou pocity, které Cirkus Cirkör ve svém představení zkoumá. Pro představení použili skoro celou desku a navíc ještě asi hodinu hudby, kterou jsem dopsala speciálně pro show.
Ta skladba má ale samozřejmě ještě další rozměr, je to pro mě velmi intimní záležitost. Vyrovnávala jsem se skrz ní s událostmi jednoho nepříjemného období. Dlouho se ve mně rodila a nakonec jsem ji napsala asi za pět minut.

Vyrůstala jste na severu Norska, studovala jste ve Švédsku. Existuje podle vás něco jako typicky severská scéna, do které my, v Česku, řadíme třeba Sigur Rós, Royksopp nebo severské písničkáře?
Stoprocentně. Myslím, že nás seveřany velmi ovlivňuje tma a dlouhé zimy. Hory a oceán severního Norska mě hodně inspirují, stejně tak lidové příběhy a tamní hudba. Skandinávští umělci jsou větší melancholici, ale taky umí doufat v lepší zítřky. Tak taky zní naše muzika, pořád se pohupujeme mezi mollovými a durovými akordy.

Poslechněte si Rebekku v YouRadiu

Nedávno jste vydala v pořadí čtvrté album pojmenované We Became Ourselves. Zní živěji, ale také svým způsobem živočišněji. Všechny ty sbory, přírodní bubny, ohýbání vašeho hlasu… Kde jste brala inspiraci?
Vyrůstala jsem mezi samými ženami, takže mám potřebu prozkoumat "mužský hlas" kolem mě. Taky jsem chtěla, aby nová deska byla plná lásky, aby byla drsná, nahá a intenzivní. Všechny nástroje jsme nahrávali naživo, abychom zachytili energii mezi mnou a ostatními hudebníky. Včetně všech chyb, které jsme při živém nahrávání udělali.

V Praze budete hrát poprvé. Jaký koncert bude?
Strašně se na Prahu těším. Beru s sebou svou skvělou kapelu, čekejte tedy spoustu bubnů a hlasů a nečekaných aranží a lásky a taky punku. Vydejte se se mnou na hudební cestu!  

Témata: