Stydlín Jamie xx natočil nenápadně barevnou sólovku

ondrejbambas

Jamie Smith ze skupiny The xx vydává svou první oficiální sólovou desku. Producentsky rozmanitá nahrávka nabízí skladby veselejší než bývá u jeho domovské kapely zvykem. Však se také jedná o kolekci sestavenou z oblíbených žánrů a hudebních děl, která ovlivňují Jamieho od počátku jeho tvorby. Díky tomu nahrál album "pro každého". Což je docela škoda.

Jamie Smith aka Jamie xx ze skupiny The xx získal díky své otevřenosti a touze proniknout do všemožných stylů vycházejících zejména z britského prostředí možnost nejen hrát zajímavé DJ sety, ale také natočit vlastní desku. Vedle několika singlů a mixů ještě zremixoval album Gil Scott-Herona, čímž ji těsně před smrtí soulového a jazzového básníka hlavně singlem I’ll Take Care Of U zpopularizoval.

Lásku k staré černošské hudbě ukazuje skladbou I Know There’s Gonna Be (Good Times) také na svém debutu In Colour (vizuálem odkazuje právě k remixové desce Scotta-Herona). Přestože skladba do tvorby Jamieho xx i díky využití steel bicích typických pro The xx pasuje, od zbytku alba je odtržená. Ale tahle různost je pro mladého Angličana typická. Deska hraje – přesně podle názvu – všemi barvami a není tak melancholicky černo-bílá a zasmušilá jako materiál domácí formace.

K jejímu zvuku se naopak nejvíce blíží ty skladby, v nichž hostují Jamieho spoluhráči z The xx Romy a Oliver. V Jamieho podání se ale spíše jedná opět o zremixovanou tanečnější verzi. Zatímco Stranger In a Room příliš nezaujme, SeeSaw zní lépe. Vyhrává ale stejně singl Loud Places; originálním propojením samplů z písní Tracey In My Room od Everything But The Girl a Could Heaven Ever Be Like This od Idrise Muhammada vznikla jedna z nejlepších letošních psíniček. Zaujme i první skladba a o trochu náročnější taneční track Gosh, který se až kolem druhé minuty začne proměňovat z dravé housenky v krásného motýla. V poslední minutě už si ani nevzpomenete, jak se vám repetitivní burialovský beat nezdál.

Zbytek alba už ale ničím nevyniká. Další drum steelovou Obvs byste možná ocenili v trendy obchoďáku při cestě výtahem do horních pater, Hold Tight je nenápadný banger undergroundových parties nebo budoucí hit nějakého snímku Davida Finchera. Za zmínku možná ještě stojí pětiminutová The Rest Is Noise, v níž se krásně střídají nálady. Dost možná je to skrytý diamant desky.

Kolekce In Colour není perfektní, ale nabízí plno příjemných momentů, kvůli kterým se k ní budete během nadcházejícího léta k desce vracet. Singly z alba dokazují, jak schopný je Jamie xx producent a jak velkou roli hraje při skládání repertoáru The xx. Příště se možná nebude bát více experimentovat a překvapí ještě sebevědomějším dílem. Jak je ale poznat z živého vystoupení i Jamieho komentářů, je z této práce stále malinko nervózní a odezva je pro něj důležitá. Ostych by měl však co nejrychleji překonat. Stydět se totiž nemá za co.

Jamie XX – In Colour
Seznam skladeb: Gosh, Sleep Sound, SeeSaw (feat. Romy Madley Croft), Obvs, Just Saying, Stranger in a Room (feat. Oliver Sim), Hold Tight, Loud Places (feat. Romy Madley Croft), I Know There’s Gonna Be – Good Times (feat. Young Thug, Popcan), The Rest Is Noise, Girl
Vydavatelství: Young Turks
Celkový čas: 42:44

Témata: