Václav Neckář a dobrý časy stárnoucího muže

Jiri-Vanek

Jaká je nová deska Václava Neckáře Dobrý časy? Koule ji slyšela zatím jen jednou, čtrnáct dní před oficiálním vydáním. I po jediném poslechu je ale jasné, že autorské duo Jaromír Švejdík - Dušan Neuwerth napsalo pro Václava Neckáře album, s nímž není ostuda stárnout. Těšte se na country, folk i pop a na mile soustředěný Neckářův hlas. Od dob Půlnoční výrazně pookřál.

Dobrý časy: Nejsilnější písničky

1. Tajemství
Žádné zbytečné ani falešné emoce; Dobrý časy jsou deskou soustředěného, místy i radostného Václava Neckáře a kapely, ze které poznáte folkové, popové a country vlivy Priessnitz, Umakartu a Druhé trávy. Tajemství je melancholický hit se vkusně zapracovaným sborem.

4. Bejvávalo (Dobrý časy)
Lehké country i pop, slunce svítí a Václav Neckář s lišáckou jiskrou v hlase vypráví příběh o bejvávalo. Dívčí sbor v pozadí podporuje hitový potenciál. 

5. Hledal jsem tě pane
Soustředěný Neckář zpívá text, který mohou za své přijmout i věřící. Není ale nutné chodit do kostela, abyste záhy  zjistili, že skladba má fantastickou energii i dynamiku. Schválně, jestli při refrénu ucítíte husí kůži. Další hit.

7. Na Rafandě

Rafanda bývala hospoda v Jeseníku, kam chodil na pivo otec Jaromíra Švejdíka. Náznaky šramlu v podání Druhé trávy, nervózní atmosféra a výborná Lenka Dusilová. Asi nejtesknější skladba z desky, přesto kandidát na singl.   

9. Noční vlaky

Epická písnička ze sudetskou tematikou, která jesenického rodáka Švejdíka dlouhodobě zajímá. Country, ale také filmová melodie. Klidně by mohla figurovat na soundtracku k Aloisi Nebelovi. (sli)

Po fenomenálním podzimním úspěchu písně Půlnoční ze soundtracku k filmu Alois Nebel (recenze) nahrál Václav Neckář celé album s písněmi Jaromíra Švejdíka a Dušana Neuwertha, kteří spolu hrají v kapele Umakart.

Deska nazvaná Dobrý časy vyjde až 27. dubna, Koule.cz ji ale slyšela v předstihu. Co jde o devítce nových skladeb (jako desátá desku uzavírá právě zmiňovaná Půlnoční) říct po jednom poslechu?

Jsou to klidné písně v pomalém tempu.
Vhodnějším ročním obdobím pro vydání Dobrých časů by byl rozhodně podzim, protože nálada celé desky je melancholická, potemnělá.
Umakartovský indie folk s názvuky country (spoustu nástrojů obstarali hosté z Druhé trávy).
A hlavně civilnost, poctivost, neokázalost; hlavní zbraně Václava Neckáře, který se nemusí pitvořit a přehrávat, aby dokázal vyvolat emoce.

Až vám bude někdo tvrdit, jak je poznat, že písničky z Dobrých časů jsou psány Neckářovi “na tělo”, můžete ho ujistit, že se mýlí. Většina skladeb z alba je staršího data a dvojice Neuwerth/Švejdík už leckteré z nich hrávala na společných koncertech.

Dobrý časy: Poslechněte si ukázky

Švejdík nepotřebuje moc slov a dokonalé rýmy, aby ve svých textech dokázal vykreslit univerzální, všem známé prožitky; není tak důležité, jaká konkrétní vzpomínka se k rozmlženým obrazům z jeho textů váže, důležité je, jak přesvědčivě (a přitom nepodbízivě) je Václav Neckář dokáže podat.

Těžko říct, jestli nějaká písnička z Dobrých časů zopakuje tak fenomenální úspěch, jaký měla Půlnoční. Facebooková generace má po půl roce jiné hrdiny a k těm starým se vrací jen zřídka. Důležité je, že Dobrý časy jsou důstojnou deskou stárnoucího muže.

Témata:,