WWW nabídli 1. ligu polského hip hopu


Příjemný hudební večírek prožilo v pardubickém ABC Klubu na 1500 diváků. V rámci osmého pokračování akce 1. Liga vystoupili 24. října 2008 WWO, Vec se Zverinou a DJ Jazzym, liberečtí BPM, DJ Pufaz a DJ Kwé. Především prvně jmenovaní potvrdili, proč právě oni dokázali v sousedním Polsku probudit k životu tamní hip hopovou scénu – jejich počátky se datují již rokem 1996. Trio WWO nabídlo kvalitní hip hop v ryzí podobě tak, jak jsme jej znali v dobách tzv. Golden Age.

Původní line up byl oproti avizovanému plánu poněkud pozměněn, nicméně varšavský projekt WWO (W Wyjątkowych Okolicznościach) stihl rozjet první býty svého setu ještě před půlnocí. Na pódiu se objevili osobitý rapper Jedker Realista, konzervativně působící Sokól a DJ B z projektu Molesta, který výjimečně nahradil DJ Deszczu Strugi, ačkoliv ještě před šesti roky právě s WWO působil.

Během hodinového vystoupení získaly ohlas především skladby Damy Rade, W Wyjątkowych Okolicznościach, Nie Bój Się Zmiany Na Lepsze a polská verze písně Najstaršia Vlastnosť, kterou natočili společně s Kontrafakt. Překvapivě zazněly také tracky Bo To Polska producenta Waca, a Jedno Slowo, jenž vyšel na desce Teraz Pieniądz W Cenie. Tu společně stvořili v loňském roce Sokól a Pono. Právě u této skladby spolupracovalo publikum, koncertní záběry natočené na kameru budou použity pro videoklip.

Dvojník se nekonal
Přestože Jedker Realista po koncertu přiznal, že aktuálně pracuje na šesti projektech najednou, z nových skladeb nezazněla žádná. Důvodem je prý patřičná ostražitost – dokud se nové věci neobjeví na některém z hudebních nosičů, nehodlá riskovat zcizení nápadu. Příčina, proč vypomohl DJ B, jen dokresluje aktuální dění ve skupině. Jedker Realista momentálně žije v Londýně, kde vychovává dvouletou dceru, Sokól ve Varšavě a DJ Deszczu Strugi v Chicagu. I to je fakt, proč fanoušci stále čekají na novou desku od roku 2005, kdy vyšlo dvojalbum Witam Was W Rzeczywistości / Życie na kredycie. V této souvislosti nutno připomenout, že se naštěstí neopakovala situace z dřívějších dob; když se Sokól nemohl zúčastnit koncertu, Jedker Realista povolal dvojníka a vystupovali v tomto složení s neadekvátní náhradou.

Studiovka Zveriny a Vece na obzoru
Zajímavou podívanou předvedli také Vec, Zverina a DJ Jazzy, slovenský koncertní projekt rapperů, kteří alba vydávají sice sami jako sólo interpreti, nicméně po spolupráci na úspěšném singlu „Gde Ste“ se rozhodli vystupovat společně. Tohle by se však do budoucna mělo změnit; Zverina potvrdil, že ještě letos chce vydat nové studiové album a příští rok s Vecem potom exklusivní mixtape, což většinou bývá předzvěstí studiové desky.

Jak sami organizátoři prozradili, do konce letošního roku by v Pardubicích měl proběhnout ještě devátý díl 1. Ligy, v hledáčku je jedno velice zajímavé jméno z amerického Detroitu.