5 tipů, co podniknout se psem ve městě

karolinabranikova

Veterináři, kynologové a chovatelé vedou nekonečnou válku o tom, zda je dobré mít psa ve městě. Dobrý páníček ale ví, že není nutné mít zahradu velkou jako fotbalové hřiště, aby byl jeho pes štastný a zdravý. O tom, že psí život ve městě nemusí být tyranie, svědčí našich pět tipů na aktivity, které vašeho miláčka zabaví a třeba i kulturně obohatí.

ZOO Praha

Mezi oblíbené vycházkové trasy v hlavním městě patří nepochybně pražská ZOO v Troji. Kromě sebe a svých dětí zde můžete za povykování opic, zpěvu ptáků a cvrkotu hmyzího pavilonu vyvenčit i své čtyřnohé miláčky. Narozdíl od dětí musí mít pejsek platný očkovací průkaz a být na vodítku a stejně jako vaše ratolesti se smí po zoo pohybovat pouze v doprovodu dospělé osoby. Radost mu ale udělají všudypřítomné pachy zvířat, která by v českých lesích jen tak nepotkal. V areálu se dá celkem nachodit až 10 kilometrů, což vystačí na solidní odpolední venčení i větších plemen. Pro psy jsou zde rozmístěna pítka a misky s vodou, čekací stanoviště před restauracemi a pavilony, i páníčkům dobře známé papírové sáčky. Psíci mají v zoologické zahradě zakáno štěkat, a tak doporučujeme nechat upovídanější jedince doma. Základní vstupné pro jednoho čtyřnožce je 100 korun a za roční permanentku na dvanáct návštěv pak zaplatíte 350 Kč. 

Psí pekárna

Byl váš pejsek na cvičáku hodný a zaslouží si pochvalu? Nebo má dnes narozeniny? Udělejte si příjemné odpoledne a pozvěte Alíka na dortík nebo roládu. Kouskem poctivého sachru byste ale vašemu miláčkovi pěkně zahýbali s vnitřnostmi, tak raději zkuste některou ze specializovaných psích pekáren. Pečené, sušené i vařené pamlsky vypadají tak dobře, že by se do nich rádi zakousli i páníčci. Na laskominách není nic špatného, protože pekárny pro psy – narozdíl od těch lidských – nepoužívají konzervanty, urychlovače, dochucovadla a jiné chemikálie, takže proč to nezkusit. Z vyděračského pohledu vašeho chlupáče se můžete vykoupit jerkym, masovými roládami, sezónním cukrovím nebo mu rovnou objednat narozeninový dort. Pekárny navíc nabízejí i jiné služby a tak vám v pražském Dogtownu u Stromovky udělají třeba plakát s komiksovou karikaturou vašeho pejska. 

Košíčky s hovězím, špěnátem a vnitřnostmi k nakousnutí z pekárny Dogtown. Foto: Dogtown

Kavárna pro psy

Většina kaváren a restaurací dnes psy na svém území toleruje, pokud jejich majitelem není alergik a váš nejlepší přítel se moc nemotá obsluze pod nohy nebo nechce ochutnávat ostatním hostům z talíře. V Čechách už jsou ale i dog friendly kavárny, které psí klientelu vyložene vyhledávají. Sice tu nemají speciální latte pro buldočky a nealko pivo pro bernardýny, zato je tu spoustu pamlsků, hraček, pelíšků a milá dvounohá obsluha. Jedním z takových podniků je plzeňský Klub mazlíčků, ve kterém můžete nechat svého pejska ostříhat, umýt a vůbec vypulírovat. Psíci odvážnějších majitelů zde mohou podstoupit odbarvování chlupů nebo si pořídit nový obleček. Slibně vypadá i pardubický projekt Hafárna, který tento koncept rozšířil o psí hřiště s hlavolamy, psí poradnu, školku nebo rehabilitace. Ať už se k myšlence psích podniků stavíte jakkoli, za zkoušku to stojí. Tato místa jsou idální pro socializaci psů i lidí a alespoň na chvíli přerušíte stereotypnost každodenního venčení ve stejném parku. 

Se psem do kina

Pražské kino Aero už to dotáhlo tak daleko, že zve do sálů i čtyřnohé návštěvníky. Bez problémů vás pustí na libovolný snímek se psíky všech ras a dokonce ani nemusíte platit zdvojené vstupné. Před pěti lety kino dokonce uspořádalo Aero Pes fest s programem a výstavou určenou malým i velkým psům. Žádné recenze od vrtichvostů jsme sice nenašli a tak nevíme, jaký kinematografický vkus vlastně mají. Určitě by ale stálo za to uspořádat další ročník. Ani kino Světozor není vůči psům úplně nepřátelské, a pokud není sál naplněný k prasknutí, můžete si užívat projekci ve dvou i zde. 

Slavný minipes Flint má rád 3D a nechal se nafotit v kyblíku s popcornem. Foto: flintthepomeranian.com

…A taky trochu pohybu

Váš pes vás jistě bude milovat v kině, v kavárně nebo na obyčejné procházce parkem, ale pohybem mu uděláte největší radost. Potřeba pohybu je vlastně jednou z nejlepších psích vlastností, protože nás jejich vyčítavé pohledy nutí vyvíjet alespoň minilmální aktivitu několikrát za den. Kromě toho, že je pes skvělý parťák k běhání, bruslení nebo cyklistice, umí se přizpůsobit téměr jakémukoli sportu, pro který se rozhodnete. Ze všeho má radost a chce ještě, ještě, ještě. Buď můžete naučit psa skejtovat, nebo udělat něco i pro jeho duševní vývoj a vyrazit s ním na cvičák. Cvičící centra jsou snad v každém českém městě a chodit do nich můžete se štěnaty, voříšky, psími miniaturami i se psy o velikosti přerostlého poníka. Kromě vštěpování základních povelů a slušného chování, se tady můžete se čtyřnožci učit tancovat nebo hrát dogfrisbee. Hlavní poučkou přitom je, že ne každý pes je sportovní talent, ale téměř všichni jsou uplatitelní. 

 

 

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit