5 tipů, co podniknout se psem ve městě

karolinabranikova

Veterináři, kynologové a chovatelé vedou nekonečnou válku o tom, zda je dobré mít psa ve městě. Dobrý páníček ale ví, že není nutné mít zahradu velkou jako fotbalové hřiště, aby byl jeho pes štastný a zdravý. O tom, že psí život ve městě nemusí být tyranie, svědčí našich pět tipů na aktivity, které vašeho miláčka zabaví a třeba i kulturně obohatí.

ZOO Praha

Mezi oblíbené vycházkové trasy v hlavním městě patří nepochybně pražská ZOO v Troji. Kromě sebe a svých dětí zde můžete za povykování opic, zpěvu ptáků a cvrkotu hmyzího pavilonu vyvenčit i své čtyřnohé miláčky. Narozdíl od dětí musí mít pejsek platný očkovací průkaz a být na vodítku a stejně jako vaše ratolesti se smí po zoo pohybovat pouze v doprovodu dospělé osoby. Radost mu ale udělají všudypřítomné pachy zvířat, která by v českých lesích jen tak nepotkal. V areálu se dá celkem nachodit až 10 kilometrů, což vystačí na solidní odpolední venčení i větších plemen. Pro psy jsou zde rozmístěna pítka a misky s vodou, čekací stanoviště před restauracemi a pavilony, i páníčkům dobře známé papírové sáčky. Psíci mají v zoologické zahradě zakáno štěkat, a tak doporučujeme nechat upovídanější jedince doma. Základní vstupné pro jednoho čtyřnožce je 100 korun a za roční permanentku na dvanáct návštěv pak zaplatíte 350 Kč. 

Psí pekárna

Byl váš pejsek na cvičáku hodný a zaslouží si pochvalu? Nebo má dnes narozeniny? Udělejte si příjemné odpoledne a pozvěte Alíka na dortík nebo roládu. Kouskem poctivého sachru byste ale vašemu miláčkovi pěkně zahýbali s vnitřnostmi, tak raději zkuste některou ze specializovaných psích pekáren. Pečené, sušené i vařené pamlsky vypadají tak dobře, že by se do nich rádi zakousli i páníčci. Na laskominách není nic špatného, protože pekárny pro psy – narozdíl od těch lidských – nepoužívají konzervanty, urychlovače, dochucovadla a jiné chemikálie, takže proč to nezkusit. Z vyděračského pohledu vašeho chlupáče se můžete vykoupit jerkym, masovými roládami, sezónním cukrovím nebo mu rovnou objednat narozeninový dort. Pekárny navíc nabízejí i jiné služby a tak vám v pražském Dogtownu u Stromovky udělají třeba plakát s komiksovou karikaturou vašeho pejska. 

Košíčky s hovězím, špěnátem a vnitřnostmi k nakousnutí z pekárny Dogtown. Foto: Dogtown

Kavárna pro psy

Většina kaváren a restaurací dnes psy na svém území toleruje, pokud jejich majitelem není alergik a váš nejlepší přítel se moc nemotá obsluze pod nohy nebo nechce ochutnávat ostatním hostům z talíře. V Čechách už jsou ale i dog friendly kavárny, které psí klientelu vyložene vyhledávají. Sice tu nemají speciální latte pro buldočky a nealko pivo pro bernardýny, zato je tu spoustu pamlsků, hraček, pelíšků a milá dvounohá obsluha. Jedním z takových podniků je plzeňský Klub mazlíčků, ve kterém můžete nechat svého pejska ostříhat, umýt a vůbec vypulírovat. Psíci odvážnějších majitelů zde mohou podstoupit odbarvování chlupů nebo si pořídit nový obleček. Slibně vypadá i pardubický projekt Hafárna, který tento koncept rozšířil o psí hřiště s hlavolamy, psí poradnu, školku nebo rehabilitace. Ať už se k myšlence psích podniků stavíte jakkoli, za zkoušku to stojí. Tato místa jsou idální pro socializaci psů i lidí a alespoň na chvíli přerušíte stereotypnost každodenního venčení ve stejném parku. 

Se psem do kina

Pražské kino Aero už to dotáhlo tak daleko, že zve do sálů i čtyřnohé návštěvníky. Bez problémů vás pustí na libovolný snímek se psíky všech ras a dokonce ani nemusíte platit zdvojené vstupné. Před pěti lety kino dokonce uspořádalo Aero Pes fest s programem a výstavou určenou malým i velkým psům. Žádné recenze od vrtichvostů jsme sice nenašli a tak nevíme, jaký kinematografický vkus vlastně mají. Určitě by ale stálo za to uspořádat další ročník. Ani kino Světozor není vůči psům úplně nepřátelské, a pokud není sál naplněný k prasknutí, můžete si užívat projekci ve dvou i zde. 

Slavný minipes Flint má rád 3D a nechal se nafotit v kyblíku s popcornem. Foto: flintthepomeranian.com

…A taky trochu pohybu

Váš pes vás jistě bude milovat v kině, v kavárně nebo na obyčejné procházce parkem, ale pohybem mu uděláte největší radost. Potřeba pohybu je vlastně jednou z nejlepších psích vlastností, protože nás jejich vyčítavé pohledy nutí vyvíjet alespoň minilmální aktivitu několikrát za den. Kromě toho, že je pes skvělý parťák k běhání, bruslení nebo cyklistice, umí se přizpůsobit téměr jakémukoli sportu, pro který se rozhodnete. Ze všeho má radost a chce ještě, ještě, ještě. Buď můžete naučit psa skejtovat, nebo udělat něco i pro jeho duševní vývoj a vyrazit s ním na cvičák. Cvičící centra jsou snad v každém českém městě a chodit do nich můžete se štěnaty, voříšky, psími miniaturami i se psy o velikosti přerostlého poníka. Kromě vštěpování základních povelů a slušného chování, se tady můžete se čtyřnožci učit tancovat nebo hrát dogfrisbee. Hlavní poučkou přitom je, že ne každý pes je sportovní talent, ale téměř všichni jsou uplatitelní.