Výlet po lomech Českého krasu: Objevte Ameriku za jeden den

karolinabranikova

Přemýšlíte, jak procestovat Ameriku během jednoho dne? V lomech kolem Mořiny najdete americké kaňony po česku, kus Mexika i minimalistické vodopády. Navíc můžete navštívit gotický hrad a koupání se na adama taky není žádná nuda. Potřebovat budete jen jízdenku na vlak, vlastní nohy a našeho průvodce.

Karlštějn

Celodenní americké dobrodružství začneme v obci Karlštejn. Z pražského Hlavního nádraží se sem pohodlně dostanete mašinkou za 40 minut a 50 korun za jízdenku. Cesta k hradu Karla IV. vede po žluté a zabere slabou půlhodinku. Kroky vašich spolucestujících většinou končí v okolí hradu, a tak se můžete odpojit od davu turistů a po červené si to střihnete okolo hradu k rozcestí U Dubu sedmi bratří. Strom přesně ví, kam vás nasměrovat, a tak se chytnete žluté značky a namíříte si to přímo k první čtaci výletu – k lomu Malá Amerika.  

Hrad Karlštejn. Foto: Shutterstock.com

Malá Amerika

Za necelý kilometr dorazíte k vápencovému lomu, zatopenému křišťálově modrou vodou, ve které údajně žijí raci. Lomy Malá a Velká Amerika jsou propojeny podzemními štolami. Zatopené dno lomu ( tzv. Rešenské jezero) obklopují vysoké kamenné stěny s okénky ze štol a podzemních chodeb, a proto dostaly přízvisko Galerie. Odtud se vydáme necelých 500 metrů k lomu Mexiko a vzdálenějšímu „českému Grand Canyonu“ Velké Americe.

Mexiko a Velká Amerika 

Lom Mexiko, kterému se také přezdívá Trestanecký lom, je dalším ze zatopených pozůstatků těžebních prací v této oblasti a se svým větším příbuzným je spojen Vodní štolou. K Velké Americe je to odtud asi 10 minut chůze, a protože se na Mexiko můžete jen dívat z vyhlídky, vyrazíme o kus dál. 

Teprve Velká Amerika totiž uspokojí vaše bujné představy o tom, jak má takový zatopený lom vypadat. Přes 800 metrů dlouhá, 200 metrů široká a až 100 metrů hluobká propast je oblíbeným místem trampů, dobrodruhů i filmových štábů.  Westernový vzhled sem v minulosti přitáhl štáby snímků Limonádový Joe nebo Malá mořksá víla. Pokud jste na výlet vyrazili v horkém letním dni, bude vás nepochybně lákat stezka klikatící se od skal až průzračné vodní hladině. Přístup do lomu je zakázán, což podporuje i dřevěné hrazení. Ale s trochou české vynalézavosti se dá na dno lomu na vlastní nebezpečí dostat. Lomy kolem Mořiny jsou odpradávna oblíbeným místem nudistů a koupáním se na Adama můžete oživit výlet dalších turistů. Ale i bez risku zlámání končetin si můžete užít pohled na dno lomu, kde jsou kolem vody vysázeny obrazce z kamínků. 

Lom Velká Amerika. Foto: Pavel Koběrský

Bubovické vodopády

Jestli vás lomy nalomily k další procházce, můžete si prodloužit trasu o výlet k Bubovickým vodopádům. Čtyři kilometry dlouhá trasa směrem k Berounce vás dovede k jednomu z nějkrásnějších míst Národní přírodní rezervace Karlštějn. Voda se po vápencových schodech pokrytých mechem valí hlavně z jara. Bubovický potok, který je zdrojem vodopádů, netvoří v lesích Karlštejnska zrovna pohled rovnající se Niagárskému úkazu, ale vodní spád obklopený barevnými kvítky a jeskyňkami má své kouzlo. Zpět do Karlštejna je to necelých pět kilometrů a po výletu budete mít v nohách 13 kiláčků příjemným terén, který nezabije ani nezkušené chodce. 

Bubovické vodopády. Zroj: Web Karlštějnska