16 zajímavostí o chrličích. Věděli jste, že jeden má podobu Darth Vadera?

Pavla Gabrhelíková

Umělecky zdobená zvířata podobná psům, lvům, netopýrům, nebo dokonce lidem, která na svět koukají coby chrliče z historických budov, budí v lidech strach a respekt už po tisíceletí. O těchto sochách s fantastickými prvky jsme pro vás ulovili pár zajímavostí.

 1. Slouží především jako dešťové žlaby. Naštvané psí hlavy mají otevřené tlamy, protože ve většině případů sloužily k tomu, aby odváděly vodu z okapů a chránily tak budovu před erozí. Nejspíš odtud název chrlič. Protože chrlí dešťovou vodu.
 2. Křesťanská legenda. Francouzský král Clotaire II., vládnoucí v roce 600, ulovil podle legendy pomocí krucifixu monstrózní obludu podobnou netopýru. Když se ji pokusil spálit, hlava a krk neshořely. Král proto hlavu přibyl na kostel, aby odvracela zlo.
 3. Kříženci. Chrličům na budovách, o kterých nelze říct, jestli jde o draky nebo psy, ale jsou spíš křížencem nějakých dvou zvířat, se říká chiméry.
 4. Podle hrdinů. Některé chrliče měly lidské tváře skutečných lidí, kteří se proslavili jako místní dobrodinci nebo farní kněží.
 5. Nejstaršího chrliče najdete v Turecku. Je mu prý něco okolo třinácti tisíc let.
 6. Lvi. Ve starověkém Egyptě byste nejčastěji narazili na chrliče v podobě lvů, kteří sloužili jako kanalizační vývody. Chudáci.
 7. Chrám v Řecku. Diův chrám v Řecku měl původně 102 chrličů. Většina ale byla tak těžká, že se nakonec odtrhla a upadla. Zachovalo se 39 z nich.
 8. Gotika. Chrliče se kolem roku 1200 staly součástí gotické kultury. Její zlatý věk trval do roku 1500.
 9. Hrozili nevěřícím. Strašlivé hlavy na budovách katedrál a kostelů měly křesťany děsit. Díky tomu pamatovali, že ďáběl je blízko, a raději věřili v Boha.
 10. Pohanská božsta. Některé chrliče jsou záměrně podobní pohanským bohů. Tím se snažila církev přilákat ke křesťanství i nevěřící pohany.
 11. Proti zlu. Lidé dřív byli přesvědčení o tom, že chrliče odpuzují zlo. Proto je stavěli na tu stranu chrámu, ze které se mohl objevit nepřítel.
 12. Nejdřív dole, pak nahoře. Chrliče musely být vyřezávané dole na zemi, protože byly dost těžké. Když na řezbáře spadly, byl na místě mrtvý.
 13. Notre Dame. Na pařížskou katedrálu byli chrliče přidané až kolem 1800, přestože byla postavena už ve středověku. Sochař se je snažil vyhotovit tak, aby vypadaly středověce.
 14. Kinematografie. Hned několik filmů se chrliči nechalo inspirovat. Například snímek o kameníkovi z roku 1932, který vytvoří chrliče, které ho pak zabijí a pokusí se srovnat celé město se zemí. A samozřejmě nelze nevzpomenout na Disneyho kreslené oživlé sochy.
 15. Podle filmů. Francouzská kaple se naopak inspirovala filmy k výstavbě chrličů. Když se její strašidelné sochy v 90. letech rozpadly, nahradila je nestvůrami podle filmů Gremlins, Alien a UFO Robot Grendizer.
 16. Darth Vader na budově. Národní katedrála ve Washingtonu má jeden chrlič v podobě Darth Vadera. Nejenom, že splavuje dešťovou vodu, ale navíc i typicky těžce dýchá.