Apple Music poslechl Taylor Swift a zaplatí za všechny streamované skladby

Redakce

Zajímavý spor s precedentním výsledkem se odehrál na trase Taylor Swift (a indie umělci) – firma Apple. Taylor Swift už dříve řekla, že své aktuální album 1989 nedá kvůli poplatkové politice Applu k dispozici pro nasazení do nové streamovací služby Apple Music (více o službě jsme psali tady), která bude stát uživatele měsíčně necelých deset dolarů. První tři měsíce ji ovšem budou moci vyzkoušet zdarma – jenomže věc má háček: Apple během této doby nechtěl umělcům platit za přehrané skladby žádné peníze.

Taylor nyní přidala otevřený dopis, v němž své rozhodnutí vysvětluje.

„Apple byl vždy jedním z mých nejlepších partnerů. Ale možná jste si všimli, že během tříměsíčního „zkušebního“ období, které budou mít uživatelé Apple Music zdarma, firma neplánuje platit hudebníkům žádné poplatky za streamované skladby. Tady nejde o mě, mám venku pátou desku a jsem v pozici, kdy se o svůj tým dokážu postarat. Jde o mladé, začínající hudebníky, kteří doufají, že peníze ze streamingu by jim mohly pomoci dostat se z dluhů. Tři měsíce bez peněz jsou docela dlouhá doba a je vlastně dost nefér kohokoliv prosit, aby pracoval zadarmo. Tak to, prosím, nedělejte. My vás taky nežádáme o iPhony zadarmo,“ napsala zpěvačka.

Na to před několika hodinami zareagoval viceprezident Applu Eddie Cue, jenž postnul na Twitter, že Apple hudebníkům určitě zaplatí i během tříměsíční doby, během které budou mít uživatelé službu na zkoušku zdarma.

Není to poprvé, co se Taylor Swift opřela do streamovacích služeb. Její album 1989 například nenajdete ani na Spotify. (red)