Báječný svět shopaholiků


Americký film Báječný svět shopaholiků sice přetéká žánrovými klišé a jeho děj lze v každém momentě lehce předvídat, ale dokáže pobavit, což je jedno ze základních kritérií romantické komedie. A zdaleka ne všem „rom-coms“ se to daří.

Zatímco workoholik se neobejde bez práce a alkoholik se neumí vzdát láhve, tak shopaholik je notoricky závislý na nakupování. Se svojí závislostí bojuje i hlavní hrdinka filmu Báječný svět shopaholiků Rebecca Bloomwood (Isla Fisher), která se díky své posedlosti módními značkami a novými outfity dostane do křížku s exekutory. Mladá novinářka, která v redakci Zahrádkáře sní o kariéře v prestižním módním magazínu Alette, se po nečekané výpovědi rozhodne jít za svým snem. Dokonale oblečená podle posledních trendů vyrazí na přijímací pohovor. Shodou okolností ji ale přijmou do redakce finančního časopisu, a tak má paradoxně radit druhým v oblasti, ve které se sama pomalu, ale jistě potápí.

Podívejte se na ukázky z filmu

Komediální talent hlavní představitelky
Téma nezodpovědnosti v oblasti financí a půjček je v dnešní době celosvětové krize poměrně aktuální, ale film se naštěstí nesnaží o vážný moralizující tón. Jde především o zábavu z producentské dílny Jerryho Bruckheimera, pod režijní taktovkou Australana P. J. Hogana (Svatba mého nejlepšího přítele, Petr Pan). Snímek je zručně řemeslně odvedený, i když plný žánrových klišé, až se chvílemi zdá, že si sám ze sebe utahuje. Nekomplikovaný děj vychází ze stejnojmenného bestselleru Sophie Kinselly.

Přestože se Báječný svět shopaholiků srovnává se „značkovými“ filmy Ďábel nosí Pradu či Sex ve městě, svoji osobitost si zachovává hlavně zásluhou komediálního talentu Isly Fisher, kterou můžete znát například z komedie Nesvatbovi. Hraje shopaholičku okouzlujícím způsobem a její rozzářený pohled při zaklínadlech Dior, Gucci nebo Prada ostře kontrastuje s racionálním vystupováním jejího šéfa v podání britského herce Hugha Dancyho. Romantická zápletka je po počátečních antipatiích hlavních hrdinů nasnadě, stejně jako je předvídatelný i zbytek děje. Snímek hýří všemožnými barvami, dech beroucími výlohami a šílenými módními kreacemi, ale občas také povedenými gagy a vtipnými momenty.

Báječný svět shopaholiků (Confessions of a Shopaholic)
USA 2008, české titulky
Režie: P. J. Hogan
Hrají: Isla Fisher, Hugh Dancy, Joan Cusack, John Goodman, Krysten Ritter, Leslie Bibb, John Lithgow, Kristin Scott Thomas a další
Premiéra v ČR: 16. dubna 2009