Bizarní spor o poníkovi Berušce: Zapáchá moc, nebo ne?

mim

Bizarní sousedský spor kolem chovu poníka na zahradě v Holubově na Českokrumlovsku se přes rok řeší u soudu. A stále bezvýsledně.

Manželé Kubíkovi z Holubova si pořídili na zahradu malého poníka. Zvíře dostalo rozkošné jméno Beruška. Ani to ale neodradilo sousedy od toho, aby na Kubíkovi podali žalobu. Zvíře je prý obtěžuje nepřiměřeným zápachem.

Okresní soud v Českém Krumlově nakonec loni rozhodl, že se chovatelé musí zdržet obtěžování sousedů zápachem z koně. „Rozhodnutí bylo pro všechny překvapením, odvolali jsme se a kauza se vrací zpět do Českého Krumlova,“ řekl web iDnes.cz právní zástupce žalovaných Jan Souček.

Zkoumání nosem

Senát krajského odvolacího soudu verdikt zrušil. „Soud první instance vydal rozsudek nesrozumitelný, který trpí vadami, je minimálně obtížně proveditelný, nestanovil míru obtěžování imisemi,“ píše se v novém rozhodnutí.

Sousedé mají nyní podat pádné důkazy o intenzitě, původu a četnosti poryvů zápachu. Takové údaje prý totiž nezjistila loni ani samosoudkyně českokrumlovského soudu, která lokalitu zkoumala vlastním nosem.

Každý to má jinak

Vzhledem k tomu, že snesitelnost biologických pachů je věc subjektivní a individuální, bude posouzení velmi těžké. „K rozhodnutí odvolacího soudu se nebudu vyjadřovat. Další kroky jsou na straně paní soudkyně, jestli vyzve žalobce, aby doplnil důkazy,“ sdělila právní zástupkyně žalobců Kateřina Vávrová.

Spolumajitel poníka Robert Kubík už na svůj pozemek instaloval na hranici parcely vysoký plot s plastovou stěnou,aby co nejvíce zabránil šíření údajného zápachu. Do občansko-právního soudního sporu už vložili Kubíkovi desetitisíce korun, uvádí web iDnes.cz. Další peníze prý zaplatí stát.

Nemoc a týrání

Co je zarážející, je přístup žalujících sousedů vzhledem k celému podhoubí případu. Kubíkovi se totiž na venkov přestěhovali teprve před čtyřmi lety, a to proto, že paní Kubíková vážně onemocněla. Poníka si pořídili proto, aby jí psychicky pomáhal v rekonvalescenci.

Poníka navíc manželé koupili ve zuboženém stavu, protože byl týraný. Uzdravili ho svou láskou a péčí a teď se musí soudit, protože sousedé, kteří chovají slepice, nemůžou přenést přes srdce a nos, že tam poník trochu zapáchá.