Bob Dylan zpívá o Titanicu na rozbouřeném moři

Redakce

Pětatřicáté album Tempest (bouře) Boba Dylana mělo být původně kolekcí písní o víře, nakonec je ale všechno jinak. Na záříjové novince totiž bude i čtrnáctiminutová titulní skladba, která je věnovaná příběhu lodi Titanic. Včetně odkazu na Leonarda DiCapria, jenž ve stejnojmenném filmu hrál.

"Nemyslím si, že by ta písnička byla stejná, kdybych neznal film a DiCapria v něm," řekl Dylan v rozhovoru pro Rolling Stone.

Dylan si pro skladbu půjčil kus melodie písničky The Great Titanic, kterou složila countryová kapela The Carter Family.

. "Pouštěl jsem si tu písničku celou noc. Moc se mi líbila. Chtěl jsem ji nějak použít, ale nejdřív jsem nevěděl kde," dodal Dylan.

Text Dylanovy skladby však nevychází z faktů, která jsou ohledně Titanicu známá. "Lidi budou říkat, že takhle to přeci nebylo, ale to je mi jedno. Písničkář se má zajímat o to, co by se mohlo bývalo stát. To je můj druh pravdy."

Na albu se kromě songu o Titaniku objeví i písnička Roll On John, pocta Johnu Lennonovi, s nímž se Dylan přátelil.

Spekuluje se, zda Tempest bude zpěvákova poslední deska. The Tempest se totiž jmenovala poslední hra Williama Shakespeara. Napsal ji v roce 1611. (sli)

Tempest: Seznam skladeb
Duquesne Whistle, Soon After Midnight, Narrow Way, Long And Wasted Years, Pay In Blood, Scarlet Town, Early Roman Kings, Tin Angel, Tempest, Roll On John