Britští miláčci Mumfords & Sons dobyli i pražská srdce

Redakce

Přestože britská folkrocková kapela Mumford & Sons sbírá doma jednu cenu za druhou a nedávno si za album Babel odnesla dokonce Grammy, pro česká mainstreamová rádia jako kdyby neexistovala. Skvělý, energický koncert v pražské Lucerně, kam se po lístcích jenom zaprášilo, by snad mohl pohled na hudbu pánů v košilích a vestičkách změnit.

Text: Jakub Bureš

Pražský koncert britských miláčků Mumford & Sons přirozeně zapadl do evropské vlny obrovského zájmu, která – ačkoli jí tuzemská rádia nijak nepomohla – dopadla plnou silou i na české hudební fanoušky. Původně se měl koncert čerstvých majitelů Grammy za desku Babel konat v Lucerna Music Baru, ale díky obrovskému zájmu organizátoři akci přesunuli do velkého sálu Lucerny. I zbylé lístky pak zmizely během několika dní.  

Poslechněte si Mumford & Sons v YouRadiu

Jejich majitelé tak ve středu před osmou zaplnili sál do posledního místa. A čekali. Ve čtvrt na devět se na pódiu objevil Jesse Quin, baskytarista kapely Keane, která na totožném místě zahrála loni na podzim (recenze), a byla to dobrá volba; Quinova příjemná muzika na pomezí domovských Keane a Mumford & Sons žánrově příbuzných Fleet Foxes připravila "mumfordům" slušnou půdu.

Hlavní hrdinové večera svůj set otevřeli titulní skladbou z aktuální desky Babel a pokračovali pravděpodobně největším hitem I Will Wait s fantasitcky bublajícím banjem. Od toho momentu měli jásající publikum plně na své straně.

Skupina se skvělým fanouškům odvděčila obrovskou energií a jakousi těžce popsatelnou ryzostí, s níž svoje "vestičkové" skladby s nádechem country a bluegrassu odehrála. Nápaditě si pohrávala s dynamikou (zpěvy byly krásně čisté a slyšitelné I v tišších pasážích), do aranží vkusně zapracovala housle s dechovou sekcí a folkové kostře jednotlivžch skladeb dokázala i naživo uplést dravý kabátek; jedním z vrcholů celého setu se stala skladba Lover Of The Light, kterou frontman Marcus Mumford odzpíval a odehrál za bicími.

Mumford & Sons se na vrcholek evropské folkrockové scény dostali se svými dvěma alby během tří let poměrně rychle. V Praze však během hodinu a půl dlouhého koncertu nadšenému publiku dokázali, že v jejich případě nejde o žádný pseudofenomén.

Mumford & Sons
Support: Jesse Quin
Praha, Lucerna, 6. března 2013

Témata:, ,