Čokovoko: Marek Eben z nás nebude

Hana-Slivova

Když jím guláš, zahýbám snad svíčkové? ptají se v písničce Monogamie dívky ze svérázné rapperské dvojice Čokovoko. Skladbu Etapy v životě ženy, které Zuzana s Adélou zařadily na desku Best of!, si na YouTube poslechlo skoro 300 tisíc lidí. Nedávno však Čokovoko vydaly novinku Hudba, se kterou se rozjely na turné. V rozhovoru proto mluvily nejen o tom, kterému masu dávají přednost.

Na začátek malá anketa. Raději svíčkovou, nebo guláš? Brno, nebo Jihlavu? Filmy od Hřebejka, nebo Zelenky?
Zuzana:
Z uvedeného mám ráda Brno.
Adéla: Ze svíčkové jen brusinky, z Brna střed plus pár metrů, z Hřebejkových filmů barvu vlasů hereček.

Čokovoko
jsou dvě Brňanky, studentka holandštiny Adéla Elbel a streetworkerka Zuzana Fuksová.

Říkají o sobě, že jsou nejsyrovější a nejznámější z hudebně nenadaných kapel v Brně. Kromě nemocí, drog, rozvodů, války a politiky rapují vtipně a se silným brněnským přízvukem o všem od sebevraždy až po velkou zadnici.

V roce 2008 daly na web ke stažení desku Best of!. Nedávno vydaly první oficiální album Hudba.

Po muzikantské stránce Adéle a Zuzaně pomáhal Tomáš Kelar, někdejší člen anglických kytarových Mountaineers. Do písniček mimo jiné nasamploval kusy ze skladeb různých brněnských kapel.

Před turné k aktuální desce Hudba jste říkaly, že byste na něm rády vydělaly na škodovku nebo alespoň na očkování pro psa. Máte už tedy alespoň na očkování?
Zuzana: Výdělky hážeme do krabice, spočítáme to až na konci.Takže aspoň na pneumatiky snad bude.
Adéla: Uvidíme, jestli něco zbyde. Dost totiž utrácíme za thajské jídlo.

Na otázky odpovídáte chvíli před koncertem. Kdybyste teď narychlo musely doplnit repertoár a napsat jednu skladbu, o čem by byla?
Zuzana:
O Zedníčkovi, jak má trému a nemá rád divadlo.
Adéla: O tom, jak tréma ovlivňuje tělesné pochody.

Způsob psaní textů Čokovoko a jejich poetika zůstávají v porovnání s první deskou hodně podobné. Proč jste se pro novou desku Huba rozhodly angažovat profesionálního hudebníka Tomáše Kelara?
Zuzana:
Protože ten takzvaně neprofesionální už měl manželku a neměl čas a nikdo jiný v Brně nezbyl. Ale nelitujeme.
Adéla: Aby se alespoň něco posunulo.

Z písniček Čokovoko víme leccos i o "vašich"  menstruačních cyklech. Jaké jsou ale Adéla a Zuzana v civilním životě? Holandský rap ani kapitoly ze života streetworkerky se v textech Čokovoko ještě neobjevily.
Zuzana:
On je to i trochu záměr, že nezpíváme explicitně o našem životě. Myslím, že naše životy jsou celkem nudné.

Poslechněte si Čokovoko
Recenze na Kouli: Čokovoko vyndaly ruky z dřezu a natočily vtipnou Hudbu

Když už jsme u textů, často se v nich zmiňujete o někom z rodiny. Existuje reálný předobraz strýce Vlada nebo dědy z Dědova desatera?
Zuzana:
Ne, je to kompilace různých strejdů a pranostik od taťky.
Adéla: Jde o spojení různých klišé do jedné osoby. Mám ráda, když v písni vystupuje nějaká postava, odvádí to pozornost od nás.

Brňáci říkají, že že největšími fandy Čokovoko jsou studenti filozofické fakulty, lesbičky a drsní hoši. Dostaly jste někdy od nějakého návrh?
ČokovokoZuzana: Právě ráno někdo psal, jestli neuspořádáme poštářovou bitvu.
Adéla: Hahaha. Návrhy dostáváme naštěstí málokdy.

Na webu jste zveřejnily vtipný deník loňských zážitků. Hrály jste na svatbě biologů, na učilišti nebo v Dobrém ránu s Českou televizi. Které vystoupení bylo pro vás nejbizarnější?
Zuzana:
Svatba biologů byla dobrá, hrála tam ženichova kapela Venušin pahorek a byl tam svatebčan v kimonu.
Adéla: Už bych se ráda vyvarovala akcí, kdy naše vystoupení zajímá a těší pouze organizátora. Myslím různé vernisáže, kdy zákonitě přichází i rodina vystavujícího.

Co si z loňského roku z hraní pamatujete nejvíc? Červenou umělohmotnou růži a v ní tanga z koncertu v Sušici? Anebo tři čokolády Rittersport místo honoráře z koncertu v Klepáčově u Blanska?
Zuzana:
Rittersport jsme dostaly k honoráři, ať nešíříme fámy. Já si pamatuju, jak jsme chtěly podpis od Petra FialyMňágy a Žďorp a on se nás bál.
Adéla: Na sklářských slavnostech v jednom městě jsme hrály na náměstí, což nepovažuji za místo vhodné pro naše vystoupení.

Čokovoko ve Zlíně

Dostáváte nabídky k moderování?
Zuzana: Moderovaly jsme dvakrát na festivalu, ale příliš nám to nešlo.
Adéla: Marek Eben z nás nebude.

„Čokovoko mi vydrželo dýl než sbírání kamenů," řekla Zuzana v jednom rozhovoru s tím, že nic ji nebaví moc dlouho. Jak dlouho tedy ještě potrvá éra Čokovoko?
Zuzana:
Uvedené platí, ale když tu činnost budeme nějak modifikovat, třeba mě to ošálí a bude ještě bavit.
Adéla: Nedá se to dělat donekonečna, ale termín konce zatím v diáři nemáme.

Témata:,