Darkside. Festival Colours of Ostrava se nadchnul a přidal kapelu z vesmíru

Redakce

„Americká hvězda festivalů Primavera a Melt! míří na Colours. Elektronický programátor Nicolas Jaar s kytaristou Dave Harringtonem (organizátorce) Zlatě Holušové v Barceloně natolik učarovali, že kvůli nim rozšířila už kompletně hotový program,“ píše se na webu Colours of Ostrava v souvislosti s oznámenou účastní brooklynské dvojice Darkside

Darkside kombinují elektroniku s diskem a artrockovou kytarou – když si poslechnte pod rychlovkou jejich set z festivalu magazínu Pitchfork, podobnost zvuku s Pink Floyd v kytarových pasážích vám neujde. Jejích skladby jsou jako soundtrack k zatažené obloze, padající hvězdě i výletu rakety do vesmíru. Darkside míchají barvy i nálady, jsou futurističtí i retro. 

Jaar a Harrington, studenti Brownovy university, mají odlišné hudební zázemí. Ještě než se potkali, patřil Nicolas Jaar k novým hvězdám elektronické hudby, jenž na sebe v roce 2011 upozornil debutovým albem Space Is only Noise. Kytarista a multiinstrumentalista Dave Harrington dával naopak přednost improvizované hudbě a jazzu. Když pak Jaar hledal spoluhráče na turné, doporučili mu Davea. Začali spolu jamovat a experimentovat a zjistli, že je to spolu baví.

„V některých ohledech jsme spíš jazzová kapela nebo jam band, protože to, co každý večer hrajeme, se noří do improvizace. Neexistuje jasná odpověď na to, k čemu každý koncert dospějeme, jsme skupinou v neustálém pohybu,“ řekl Jaar. (red)