David Koller vydává ČeskosLOVEnsko. S texty slovenské básnířky

Redakce

Kdyby si David Koller loni v Košicích na náměstí nekoupil od jedné Romky časopis, zřejmě by jeho aktuální album ČeskosLOVEnsko vypadalo jinak. Mezi články totiž narazil na rozhovor se slovenskou básnířkou Mirkou Ábelovou. Její texty ho natolik oslovily, že ji za pár dnů zavolal a za několik měsíců už byla mladá autorka součástí týmu, který v Kollerově mikulovském studiu natáčel čtvrtou sólovou desku. Kolekce třinácti silných písniček ČeskosLOVEnsko vychází na první jarní den. 

Na hudbě k jednotlivým písničkám se kromě něj podíleli také spoluhráči z jeho doprovodné kapely Michal Pelant a Michal Nejtek, kolega z Lucie PBCH, kytarista Tomáš Vartecký nebo britský producent Kipper. Díky tomu je album pestré, postavené na silných rockových skladbách s přesahy do popu, elektroniky či world music.

Seznam skladeb
Aha, Letní, Recidiva, Sladké sny, Gypsy Love, Já to vrátím, Řidič, Psychopat, Ticho, Galerka, Dnes naposled, Ani ty, ani já, Čučoriedky

Pod texty na nové nahrávce jsou podepsaní například básník Luděk Marks či frontman Jasné Páky Michal Ambrož. Většinu však měli na starosti Koller se zmíněnou Mirkou Ábelovou. „Když mi David poprvé zavolal, zapochybovala jsem, zda budu umět psát texty v češtině. On mi na to odpověděl, že to můžeme zkusit tak, že tam občas zamícháme i slovenské slovo. A to mi přišlo zajímavé. Když už jsme pak pracovali ve studiu, stávalo se, že mi David něco vrátil s tím, že by to takto nikdy neřekl. Tak jsme to museli měnit, aby sám věřil tomu, co zpívá. A to je myslím pro Davida příznačné. Chce být autentický a ví, že jestli mu mají lidé věřit, co zpívá, musí tomu věřit i on sám,“ popisuje spolupráci Ábelová.

Doprovodné koncerty
30. 5. Ostrov nad Ohří (zámecká zahrada), 4. 6. Praha (Forum Karlín), 14. 6. Brno (hrad Špilberk)

Desku produkovali dva Britové: držitel Grammy Kipper Eldridge (spolupráce se Stingem) a Steve Lyon, který má zkušenosti s Depeche ModeThe Cure či Paulem McCartneym. „Z jeho práce šel mráz po zádech. Steve si většinu věcí dělal sám, včetně zvuku. Co mě na obou bavilo, byla schopnost dotahovat detaily. A jejich neuvěřitelná pracovitost,“ říká Koller. (red)