Dnes padají Perseidy: Kam na ně vyrazit v Praze?

Redakce

Dnes nastane zcela výjimečná noc. Kolem 22. hodiny začne na obloze létat meteorický roj Perseid mezi souhvězdími Perseus, Andromeda a Cassiopea. Perseidy budou padat každou minutu. Poradíme vám, kde v Praze hledat dobré pozorovací stanoviště.

Dotkněte se nebe v srdci historické prahy

Pokud chcete zažít tu nejmagičtější noc v roce, vydejte se na Pohořelec do hotelu Savoy Prague. Secesní fasáda budovy v Keplerově ulici skrývá stylový Restaurant Hradčany, kde se nachází prosklená střecha. Ve chvíli, kdy se na obloze objeví první Perseida, se střecha restaurace odsune a otevře vám celý vesmír. Takový unikát jinde nenajdete. Budete mít pocit, že se můžete dotýkat letní oblohy a chytat hvězdy do ruky. Tečkou za magickou nocí může být procházka k Pražskému hradu, okouzlující Loretě, Strahovskému klášteru, nebo na Petřín.

Za Perseidami s lodníkem  

Zcela mimořádný zážitek za noci padajících hvězd můžete zažít i na Vltavě. Lodník dokáže proplout až na místo, kde světelný smog tolik neruší výhled na oblohu. Nalodíte se pod Vyšehradem, pohodlně se usadíte do sedacích nebo lehacích vaků na otevřené přídi, občerstvíte se francouzskými dobrotami a při sklence dobrého vína si vychutnáte trochu jiný výhled na Prahu, a podél Barrandovských skal doplujete až k Modřanskému jezu. Romantická noční zastávka spojená se sledováním noční oblohy se na tomto místě promění v nezapomenutelný zážitek!

Chytání hvězd u Stalina

Sledovat objekty vysoko nad hlavou není moc příjemné, protože vás po chvilce zaklánění hlavy začne bolet krk. Lepší je, vydat se obloze trochu naproti. Vezměte své přátele, sbalte karimatku a spacák, nebo skládací židličku, grog nebo svařené víno do termosky, něco na zub a vydejte se s nimi „ke Stalinovi“. Proslulé místo je sice v centru Prahy, ale přesto stojí za to, tam v pátek večer jít a chvíli setrvat. Nezapomeňte minimálně půl hodiny před pozorováním oblohy zaujmout pohodlnou polohu a dopřát očím, aby se adaptovaly na noční vidění. Pak možná padající hvězdu zahlédnete. A když ne, budete mít další nevšední zážitek se svými přáteli.

Dobrodružné pozorování divoká Šárka

Romantika a dobrodružství v jednom. To je výprava za Perseidami na přírodní koupaliště Džbán nebo na Šárecké koupaliště. Noc už bude chladnější, tak si nezapomeňte vzít něco pro zahřátí. Najděte si místo, kde vám ve výhledu nebudou bránit vysoké stromy a odkud uvidíte oblohu jako na dlani. Vleže budete mít největší zorný úhel, ale když si vezmete zahradní lehátko, uvidíte i odrazy na vodní ploše. Velkolepé představení na obloze ukončí za rozbřesku úzký měsíční srpek.

Úchvatné letní terasy: Na jaké byste chtěli odpočívat?

Kam jet na nejlepší párty v Evropě? Prozradíme vám to