Do kin jde Český mír, film o radaru

Redakce

Před šesti let nalákali stovky lidí na neexistující hypermarket a natočili provokativní dokument Český sen, nyní přicházejí režiséři Vít Klusák a Filip Remunda s výbušnou dokumentární komedií o americkém radaru v Čechách. Film se jmenuje Český mír a do kin jde dnes, tedy 6. května 2010.

.
Český mír s Českým snem však nespojuje pouze slovo v názvu. „Jsou si až komicky podobné pointou: tolik humbuku, potištěného novinového papíru, křiku a vášní kvůli chiméře. V Českém snu se dav hnal k plachtě v domnění, že se za ní skrývá nákupní ráj. A v Českém míru se oba dva tábory vášnivě hádaly o něco, co americký prezident Barack Obama v kratičkém půlnočním telefonátu jako mávnutím prezidentského proutku zrušil," říkají tvůrci.
Film se prý líbil i režiséru Michaelu Moorovi, který by ho rád zařadil na program svého festivalu. „Snímek jsem viděl a hned jsem si ho zamiloval. Můžeme ho uvést u mě na festivalu?“, napsal režisérům Vítu Klusákovi a Filipovi Remundovi po zhlédnutí DVD s dokumentární komedií o americkém radaru v Čechách. Toto ocenění přišlo pouze pár dnů poté, co Michael Moore v americké rozhlasové stanici NPR zařadil Český sen mezi šest svých nejoblíbenějších filmů (například vedle Borata).

V dokumentu Český mír uvidíte zmíněného Baracka Obamu, George Bushe, Mirka Topolánka i Tomáše Klvaňu, mírové aktivisty, obyvatele Brd a také ochočeného divočáka Jonáše. Navštívíte Oválnou pracovnu Bílého domu, Pentagon i paseky v okolí brdské kóty 718. (sli)