Dvacátá Beseda u Bigbítu: 40 kapel ze 7 zemí, inspirace a otevřenost


Beseda u Bigbítu, multižánrový festival na úpatí Bílých Karpat v Tasově u Veselí nad Moravou, slaví letos dvacáté výročí. Na jubilejním ročníku, který se uskuteční 3.–4. srpna 2012, zahrají angličtí Three Trapped Tigers, skotští Hidden Orchestra, Cedric Burnside Project ze Spojených států, slovenská legenda Vidiek nebo introvertní elektronik Floex.

 

Headlinery letošní Besedy u Bigbítu tvoří dvojice skupin z britských ostrovů – Hidden Orchestra a Three Trapped Tigers. Hidden Orchestra jsou originálním spojením jazzu, rocku a progresivní elektronické hudby, Three Trapped Tigers kombinují na pozadí instrumentální zručnosti hlukové smyčky s post-rockem, math-rockovými rytmy nebo elektronikou. Jak Hidden Orchestra, tak Three Trapped Tigers zazářily na loňské Pohodě, kde jejich koncerty patřily k vrcholům celého festivalu. „Obě kapely jsme viděli minulý rok na Pohodě a nejen pro nás šlo jednoznačně o jeden z vrcholů festivalu. Současně máme radost z toho, že na Besedě nabídneme unikátní propojení Hidden Orchestra a Floexe, kteří si na festivalu v několika skladbách navzájem exkluzivně zahostují,“ říká hlavní dramaturgyně Besedy u Bigbítu Kateřina Janotová.

 

Součástí žánrového spektra Besedy je tradičně špičkové blues přivezené z kolébky tohoto žánru – letos se představí živelní Američané Cedric Burnside Project.

 

Výčet dalších vystupujících na dvacátém ročníku Besedy u Bigbítu věrohodně zosobňuje hlavní ideje festivalu – proti žánru jako mýtu hudební minulosti vystupuje tolerance zdánlivě nespojitelných hudebních i lidských inspirací. Na Besedě tak letos vystoupí kupříkladu aktivistický písničkář Bonus, introvertní elektronik a hráč na několik hudebních nástrojů Floex, folkově-rockově-alternativní Jablkoň, retro elektroničtí Prince of Tenis, elektronicko-experimentální Vložte kočku, ukrajinské duo Zapaska, podobně znějící jako domácí DVA, ovšem s větším přesahem do folklóru.

 

Alternativní písničkářství bude na Besedě zastoupeno projektem Cirkus Cermaque nebo kapelou Čvachtavý lachtan. Písničkářství vycházející z hip-hopové poetiky budou v Tasově vedle Bonuse zastupovat také Prago Union, strhující blues-rockovou kombinaci na v Tasově předvedou Abigail Ybarra. Tradičně budou na Besedě zastoupeny ale také různé podoby metalové a rockové hudby, (např. Ravelin 7 nebo The Truth Is Out There). Mezi další plánované skupiny z Česka patří dále funkoví recesisté BT´n´J, pokračovatelé Terne Čhave Bitumen Beat nebo skoční Vobezdud.

 

Nedílnou součástí dramaturgie Besedy u Bigbítu je již několik let program mapující visegrádský prostor, Nejpočetněji je v tomto směru zastoupena slovenská scéna. Kromě legendy slovenské nové vlny Vidiek si v Tasově zahrají například recesisticky-rockové Karpatské chrbáty, bluesoví ZVA 12-28 Band, indie-popoví Hugo d´Gen nebo objev slovenské scény Korben Dallas. Potvrzená jsou už i vystoupení polské samorostky Olivie Anny Livki a maďarských psychedeliků RasaSound.

 

Důležitým bodem programu zůstávají i letos regionální umělci a hudebníci. V dramaturgii je počítáno s pěti skupinami z regionu Slovácka nebo začleněním místních umělců do programu Apollónovy návštěvy. Beseda tak opět zůstane otevřeným prostorem, kde vedle sebe může stát folkové písničkářství, elektronický experiment nebo regionální umělci. „Moc se těšíme, až dvacetiny Besedy v Topolovém hájku s návštěvníky společně oslavíme. Máme rádi osobní přístup a uděláme vše pro to, aby letošní Beseda pro všechny přítomné byla nejen svátkem hudby, ale taky vzájemné pospolitosti, inspirace a otevřenosti,“ zdůrazňuje hlavní myšlenku Besedy u Bigbítu ředitel festivalu Tomáš Ševčík.

Kontakt pro média:

Petr Lukeš, tel.: 776 271 590

petr@besedaubigbitu.cz