Galerie: Děsivé satirické ilustrace odrážející dnešní dobu

Pavla Gabrhelíková

Gunduz Aghayev opět vykreslil problémy dnešní doby, z nichž některé jsou patrné už celá staletí a některé zcela nové, jedno mají však společné: Nikdo je neřeší. Umělec poukazuje především na to, že lidé slepě následují masy, ztrácejí individualitu a bez problému se nechávají vykořisťovat.

Karikaturista Gunduz Agayev se narodil v Ázerbájdžánu roku 1981. Malířství vystudoval na akademii a svoji první výstavu měl v roce 2004. Rychle se zalíbil a jeho umění začalo brzo putovat i mimo jeho zemi. Jeho společenské satiry protestují proti nespravedlnosti a velkému tlaku, se kterým se Ázerbájdžán potýká. I kvůli tomu byl donucen jej opustit. Velcí nespravedliví vůdci nesou totiž pravdu těžce.

Na těchto ilustracích uvidíte jeho zbrusu nové zrcadlo dnešního světa. A neváhá vozit se po moru dnešní doby s názvem fingerboard, nenávisti k homosexuálům i americkém pozitivismu. Z obrázků jde strach, syrovost a upřímnost.

Umělec nás chce především varovat, abychom neztráceli svoji výjimečnost a nebáli se ji největším vůdcům omlátit o čumák. Až se na obrázky zadíváte, sáhněte si na srdce a zkuste se zamyslet nad tím, kolika masově propíraným žvástům, zvykům a lžím jste sami propadli a co by se s tím dalo udělat.