Goran Bregovič opět přijede do Prahy. Jeho dechovku čekejme v únoru

Redakce

Do Prahy se opět chystá Goran Bregovič – nejslavnější balkánský skladatel a hudebník. 10. února přijede „na stojáka“ spolu s kapelou The Wedding and Funeral Band do Fóra Karlín, vstupenky stojí od 990 korun. Naposledy se Bregovič představil v roce 2013 v Pakulu, přečtěte si s ním rozhovor, který jsme pořídili před koncertem: Štvě mě, jak Evropa zachází s Romy.

Poslechněte si Bregoviče v Youradiu

Dnes čtyřiašedesátiletý Goran Bregovič se narodil v Sarajevu, kde od šestnácti let vystupoval po barech a v roce 1973 stál při vzniku skupiny Bijelo Dugme. Přestože se tato kapela během své  šestnáctileté existence stala nejúspěšnější rockovou formací v historii bývalé Jugoslávie, zahraničního ohlasu se Bregovičovi prvně dostalo až v závěru osmdesátých let díky spolupráci s režisérem Emirem Kusturicou. Jejich prvním společným dílem byl film Dům k pověšení, za který byl Kusturica oceněn v roce 1989 na MFF Cannes.

Po emigraci do Spojených států amerických, kam oba tvůrce vyhnala občanská válka v Jugoslávii, následoval řadou cen ověnčený snímek Arizonský sen a kultovní film Underground.

Včetně jeho vlastních alb, nahrávek s Bijelo Dugme, kompilací, filmových a televizních soundtracků je Bregovič dnes podepsán již pod téměř stovkou titulů. V tvůrčí práci neustává ani během turné, v rámci kterého odehraje až 120 koncertů za rok. Nejinak je tomu právě teď, kdy paralelně se světovým koncertním turné pracuje na druhé opeře Orfeo di Bregović, na hudbě k televizní verzi Karmen with a happy ending a symfonické úpravě jeho připravovaného koncertu s big bandem. (red)