Hiphopový big band Public Enemy přivítali jen jeho věrní

Marek-Bartos

V Praze se včera potřetí představila legenda hiphopu, skupina Public Enemy. Kdysi revoluční beaty a provokativní texty přitáhly do holešovického klubu SaSaZu méně fanoušků, než se čekalo a než by si kapela zasloužila, muzikanti přesto rozjeli velkou show, která skončila až půl hodiny po půlnoci.

Konec osmdesátých a začátek devadesátých let je definitivně pryč. Jak jinak vysvětlit skutečnost, že v pražském SaSaZu včera nebylo na legendách hip hopu Public Enemy plno? Syrové a provokativní samply v hip hopu dnes netáhnou tolik, jako tomu bylo za časů staré školy. To není prolévání nostalgické slzy, ale realita současnosti.

Véčka to zvládla
Předskokani WWW Ondřeje „Sifona“ Anděry, na české poměry stejné legendy jako hlavní hvězda večera, to měli težké. Brzký začátek jim přisoudil jen malou skupinku oddaných posluchačů, většina se totiž dorazit teprve chystala. Trojice muzikantů si ale dokázala s nelehkou situací poradit a dvojice Sifon – Milesa rapovala, jako kdyby stála před plným sálem. Na oddané fanoušky se postupně nabalovali zvědavci a při staré známé skladbě Karamel už byl parket slušně plný. Rozjeté publikum výtečný Sifon na konci ještě více nažhavil pobídkou „těště se na Public Enemy, my jsme na nich vyrůstali. Všichni jsme tak trochu veřejní nepřátelé.“ Jemu jste ta slova věřili.

WWW a Karamel

Kolem desáté se na stagi konečně objevili ti, na které se čekalo; MC a zakládající člen Public Enemy Chuck D a rozverné „dítě“ Flavor Flave přiběhli do světel za ohlušujícího řevu. Za nimi se u mixážního pultu pohyboval nejnovější článek DJ Lord, za bicími seděl ještě Professor Griff. Nechyběla ani elektrická kytara a baskytara a dva tanečníci v uniformách americké armády. Hotový hiphopový big band.

Už prvním kouskem Welcome To the Terrordome muzikanti naznačili, že hrát se bude opravdu hlavně z avizovaného a například i americkým kongresem uznávaného alba Fear Of a Black Planet z roku 1990. Milé překvapení – Chuck D zní skoro stejně nekompromisně jako před dvaceti lety. Štírek Flavor Flave k tomu skákal po pódiu jako nezbedný teenager, na hrudi se mu ale pohupovaly tytéž nepatřičně vyhlížející stolní hodiny jako kdysi.

Bring the Noise

I další songy ze zmíněné desky, třeba Burn Hollywood Burn, nebo dokonce ještě starší skladby typu Bring the Noise zněly stejně energicky, jako na původních, přes dvacet let starých deskách. Show pro většinu fanoušků vyvrcholila největším (protože zřejmě nejpřístupnějším) hitem Harder Than You Think ze zatím poslední desky How You Sell Soul To a Soulless People Who Sold Their Soul. Pro ty skutečné hiphopové fandy ale musela být největší zábava sledovat výzvy Chucka D, který za zvuku stařičké Timebomb vybízel odvážlivce, aby odhalili něco ze svého rapperského umu. Nakonec se mu podařilo ulovit dva místní borce a Sifona z WWW k tomu. Sifonova česká slovní improvizace nepobavila jen návštěvníky, ale také samotné matadory z New Yorku, kteří nad rychlým frázováním uznale kývaly hlavami.

Harder Than You Think

Když si vzal Flavour Flave závěrečné slovo (obligátní řeči o úžasné a zábavné Praze zněly z úst nejvýřečnějšího člena kapely docela upřímně a mile), měli za sebou Public Enemy přes dvě hodiny vysilujícího fyzického představení.
Škoda jen, že na tenhle večítek plný revolučního elánu z pozdních osmdesátých let nedorazilo víc lidí. Skvělý hiphop i výzvy proti rasismu a separatismu si užilo jen do dvou třetin obsazené SaSaZu.

Public Enemy
Praha, SaSaZu, 31. října  2010
Support: WWW

Témata:, ,