Indonésané mohou vyměnit plastové lahve za jízdenku na autobus

ČTK, mim

Druhé největší město v Indonésii přišlo s neobvyklým nápadem, jak přimět obyvatele k recyklaci odpadu. Cestující mohou zaplatit za jízdu městským červeným autobusem použitými plastovými lahvemi.

Dvouhodinová jízdenka na autobus stojí deset plastových kelímků nebo až pět plastových lahví, v závislosti na jejich velikosti. „Odpadky, jako plastové lahve, se v mém sousedství hromadí, takže jsem je přinesla sem, nejen aby životní prostředí bylo čistší, ale také abych ulehčila práci popelářům,“ řekla agentuře Reuters obyvatelka města Surabaya Linda Rahmawati.

Záznamy města ukazují, že každý den kolem 15 procent odpadků ve městě tvoří plasty, což odpovídá téměř 400 tunám. Autobus může denně shromáždit až 250 kilogramů plastových lahví, což je zhruba 7,5 tuny měsíčně.

9,52 tun odpadu

Z odevzdaných lahví se odstraní nálepky a uzávěry a odpad se prodá v dražbě recyklační společnosti. Získané peníze se používají na provoz autobusu a financování zelených ploch ve městě.

Indonésie je čtvrtou nejlidnatější zemí světa a domovem nejrozsáhlejších tropických deštných pralesů. Podle studie časopisu Science z roku 2015 je však také druhým největším přispěvovatelem znečišťujících plastů do oceánu po Číně. Příští rok by země měla vyprodukovat 9,52 milionu tun plastového dopadu.