Inekafe stárne. Důchod má ale ještě daleko

petradamek

Inekafe vtiskli výrazu „úlet“ pravý význam. To když se lídr Vratko Rohoň koncem listopadu oblékl „do pracovního“, zasedl do kokpitu Boeingu 737 a spolu s přáteli a fanoušky si udělal hodinový okružní let Bratislava – Poprad – Bratislava. Ba co víc, někde nad Tatrami pokřtili CD Právo na šťastie.

Právě náročné Vratkovo povolání dopravního pilota mělo za následek všechny ty peripetie. Vždyť Inekafe si za posledních pět let od prvního ohlášeného rozchodu, několika následných rozluček a opětovných comebacků vysloužila jednak spoustu posměšků, ale také mnohem horších nařčení. Že šlo spíš o zmatenost a nerozvážnost a nikoliv o vykalkulovanou hru, dokazuje nová deska Právo na šťastie.

Po osmi letech od poslední vydařené nahrávky Bez udania důvodu se Vratko, Forus a Dodo vracejí k tomu, co jim jde přeci jenom lépe než velkohubá gesta. V pořadí šestá deska nevybočuje z dávno zažitých formulek svižného punkrocku (chcete-li pop-punku), zároveň ale posouvá formaci zase o něco dál.

Což o to, Vratkův zpěv stále není přesvědčivý (zejména ve vyšších táhlých linkách) a některé texty a slovní obraty se jemně řečeno nepovedly (například Úspešný rozchod za sebou/ úžasný život pred sebou v písni Karantena citov). Občas je taky slyšet drobná sebevykrádačka, viz podoba závěrečné Keď všetko sa (k)rúti a starší Spomienky na budúcnosť. Kromě těchto neduhů jde však o desku povedenou; dospělou, zvukově propracovanou a aranžérsky barevnou.

http://www.youtube.com/watch?v=EzcDdebCRtY

Populární „kafáči“ začínají vyhlížet čtyřicítku, a možná i proto se pomalu proměňuje jejich projev. Nejzřetelnější prvek desky je akcent na výsledný zvuk – už to není přímočará punkrocková jízda, jakou byl Čumil nebo Je tu niekto?. Kytarové linky jsou propracovanější, sóla méně přímočará (třeba to v úvodní Co ak nie?); zkrátka deska na víc poslechů.

http://www.youtube.com/watch?v=jr0J-95WXp4

Žádné starosti, s tím „stárnutím“ to trojice nepřehání. Vedle těch, kteří „u toho“ byli tenkrát a jsou u toho stále, potkáte na koncertech i omladinu. A ta si přeci žádá pořádnou párty.

Právě pro tyto účely je na desce hned několik parádních vypalovaček. Vedle čtvrtého vydání Velké palice se vyjímá a okamžitě na první poslech funguje pecka 90%. Ve veselém letním singlu Ani minútu v rytmu ska (aneb drobná variace na starší O čom to je) si pak kromě staré kapelní Volhy zahrála také dechová sekce Polemic.

http://www.youtube.com/watch?v=zNpURYEr6ao

Inekafe se po Novém roce chystají na turné. Jisté je, že tenhle materiál se naživo neztratí.

Inekafe – Právo na šťastie
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 43:24
Seznam skladeb: Čo ak nie?, Právo na šťastie, Karanténa citov, Veľkou palicou IV, Figúrka, Špinavé objatie, Končím, Ani minútu, Paralyzovaný, Koridor do raja, 90 %, Petra po rokoch, Keď všetko sa (k)rúti

Témata:,