Jaké jsou nejoblíbenější sladkosti na světě?

David Šohaj

Nějaké ty cukrovinky milujeme asi úplně všichni. Dnes už se k nám navíc konečně docela běžně dostávají i všelijaké výrobky ze západu. Jaké jsou ty nejoblíbenější sladkosti na světě? Žebříček jsme seřadili podle velikosti mezinárodních společností, které jednotlivé cukrovinky produkují. U všech značek jsme cíleně vypíchli především produkty, které jsou dobře známé i u nás v České republice. Už se vám sbíhají sliny?

Mars

Vlajkovou lodí této společnosti je samozřejmě stejnojmenná čokoládová tyčinka, která je ohromně populární i u nás. Americkou společnost Mars Inc. založil už v roce 1911 Frank Mars. V úplných začátcích se společnost věnovala výhradně výrobě sladkostí z máslového krému. Později se ale na trhu objevila jejich tyčinka Milky Way a byl to opravdu kolosální úspěch. Dnes tato firma stojí také za oblíbenými čokoládovými tyčinkami, jako jsou Twix, Snickers nebo Bounty, ale také třeba za žvýkačkami Orbit či Hubba Bubba. Velmi populární jsou v jejich portfoliu také legendární lentilky M&M nebo barevné bonbony Skittles. S takovým portfoliem ani není divu, že se jedná o naprostou světovou jedničku na trhu se sladkostmi.

Mondeléz International

I přes tak trochu exotický název byla i tato společnost založena přímo ve Spojených státech, a to už v roce 1923. Tehdy ale ještě pod bývalým názvem National Dairy. Po celé řadě různých přejmenování a administrativních změn dnes tato společnost produkuje některé z nejznámějších sladkých delikates na planetě. Jmenovitě třeba sušenky Oreo nebo čokoládu Toblerone. V České republice jsou také velmi populární produkty společnosti jako Bebe, Horalky, Fidorka, Milka nebo Tuc. Portfolio společnosti Mondeléz je na našem trhu opravdu pestré a vsadíme se, že do něj patří i značky, u kterých by vás to ani nenapadlo.

Ferrero

Samotný název této společnosti je vlastně tak trochu synonymem pro sladkosti. Společnost byla založena v Itálii v roce 1946 cukrářem a byznysmenem Pietrem Ferrerem. Ještě téhož roku na trh uvedl předchůdce dnešní Nutelly. Mezi další obrovské milníky v historii společnosti spadají výrobky pod označením Kinder. Jako první se objevila dodnes populární Kinder čokoláda (v roce 1968), o šest let později potom neméně oblíbené čokoládové vajíčko s překvapením – Kinder Surprise. Dnes je jen samotné portfolio produktů Kinder docela rozsáhlé – máme tady Bueno, Penguin nebo třeba Country. Pod tuto značku navíc spadá třeba i Raffaello nebo bonbóny pro osvěžení dechu Tic Tac.

Nestlé

Nikomu určitě není zapotřebí představovat ani tento švýcarský koncern. Dějiny společnosti se začaly psát už v půlce devatenáctého století, pod současným názvem ale figuruje až od roku 1905. Pod její křídla spadá celá řada populárních cereálií, jako jsou Nesquik nebo Chocapic, dále pak třeba čokoládové tyčinky jako Kit Kat nebo Lion a nespočet dalších oblíbených produktů. Tento mezinárodní gigant se ale pochopitelně také nespecializuje jen na sladkosti a do jeho portfolia patří třeba i značky kávy Nescafé a Nespresso. Společnost je dále velmi aktivní i v oblasti krmení pro domácí mazlíčky (Purina) nebo v balené pitné vodě (S.Pellegrino nebo Vittel).