Jaké psychické poruchy mají postavy z Hry o trůny?

Redakce

Hra o trůny je v současné době nejsledovanějším a nejpopulárnějším seriálem. A to hlavně díky spletitým vztahům a zajímavým hlavním hrdinům. Někteří z nich nejsou tak úplně psychicky v pořádku. Zajímá vás, jakými poruchami trpí některé z postav?

Ramsay Bolton. Ramsay nejspíš trpí disociální poruchou osobnosti. Člověk trpící touto nemocí není schopen dodržovat společenské normy a nebere žádné ohledy na ostatní. Nezná žádné pocity viny, svědomí ho rozhodně za žádnou špatnost nehryže. Může být i agresivní, toho si je vědomý, ale viní za to druhou osobu, která to v něm údajně vyvolala. Nepřipomíná vám to něco? Ramsay byl agresivní vůči Sanse, která se nemohla bránit. Lidé s takovou poruchou mají sklony i k sadismu, což na Ramsayho perfektně sedí. Některé dispozice k disociální poruše osobnosti mohou být i dědičné, čemuž se nedivíme, protože otec Ramsayho také nebyl žádný svatoušek, když rád stahoval lidi z kůže.

Cersei Lannister. Cersei by podobně jako Ramsay mohla mít disociální poruchu osobnosti, ale u ní to není tak jednoznačné. Jako malá byla zneužívána svým mužem. Navíc ji otec používal již odmala jako politickou loutku. Snaží se prosadit jako žena na trůně, na který sedávají hlavně muži. Netouží po bezmezném trápení a zabíjení lidí, nýbrž hlavně po pomstě a moci. Vyžívá se v mučení a zabíjení lidí, ale jen těch, kteří ji nějakým způsobem ublížili. V těchto případech nemá žádné svědomí a trápení ostatních ji dělá dobře. Z její strany by se mohlo jednat o pokus přežít ve vládnoucí pozici. Možná vypadá jako vypočítavá mrcha, která se nezalekne ničeho, ale není to tak úplně pravda. Všimli jste si, že často drží sklenku vína v ruce? Není to sice silná alkoholička, ale za chvíli by z ní být mohla. S pomocí alkoholu se totiž vyrovnává se stresem a dodává si odvahu na další pomstychtivé činy.

Theon Greyjoy. Theon trpí nejspíše Stockholmským syndromem. Byl zajat Ramsayem, který ho zneužíval a uřezal mu mužství. Pro své přežití se mu podřídil a udělal vše, co po něm jeho věznitel požadoval. Tato zkušenost mu způsobila velké trauma, které si nese s sebou, i když už jeho mučitel a věznitel nežije. Stockholmský syndrom je právě citová a afektivní vazba na věznitele, který daného jedince zneužíval. Z Theona se od té doby stal submisivní člověk a ke svému životu potřebuje dominantního, který mu bude řídit život. Podle jeho pohybů se z něj stal úzkostlivý a bázlivý člověk. I v případě, že má svoji sestru rád, psychicky neměl na to, aby se postavil Euronovi a zachránil ji. Pro okolí je víceméně jen terčem posměchu za svoji slabost. Jeho stav by se mohl zlepšit, ale jeho okolí by k němu muselo být tolerantnější.

Sandor Clegane. Sandor nepochybně trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Ta vzniká jako reakce na nějakou velkou stresovou událost. Nemocnému se neustále vrací vzpomínky na děsivé zážitky ve snech a fantaziích. Vyhýbá se místům či situacím, které by mu mohly připomínat děsy, které prožil. Sandor byl bit svým starším bratrem, který mu nakonec popálil část obličeje. Z toho důvodu se vyhýbá ohni a věcem s ním spojeným. Občas prožívá potěšení z ubližování druhým, ale dokáže také pocítit lítost a soucit. Z toho důvodu je vyloučeno, že by trpěl poruchou osobnosti jako Ramsay a Cersei.

VIDEO týdne: Jon Snow na castingu na ostatní postavy ze Hry o trůny

Cool VIDEO: Ručně kreslená kronika všech důležitých smrtí ve Hře o trůny