J.A.R. – dobře promazaný stroj na peníze

Milan-Janecek

Koncerty J.A.R. bere většina fandů jako jednu velkou party. Jistě, sem tam se nějaký koncert nepovede každému. Minimálně v Lucerně ale věta o velkém večírku vždycky platívala. Proč ten minulý čas?

J.A.R.O včerejší koncert zdejší – spolu s Monkey Business – funky jedničky J.A.R. byl obrovský zájem. Všechny lístky skoupili posluchači v předprodeji, na místě pak měl leckdo smůlu. Podle slov Michaela Viktoříka, který se v J.A.R. stará o rap a zpěvy, přišlo tisíc lidí, což je více než slušná návštěva. Na co však onen tisíc přišel?

Dan Bárta, problém číslo jedna
Pověst nejlepší party kapely už dávno vzala za své. Na  pódiu tak stála skupina pánů ve středních letech, kteří vypadali, jako kdyby si přišli odehrát koncert, který jim vydělá na další měsíc života. Značně unaveným dojmem působila hlavně dechová sekce.
Problém číslo jedna byl ovšem Dan Bárta. Ten sice nepochybně patří k našim nejlepším zpěvákům a po právu nedávno vyhrál cenu Anděl pro nejlepšího zpěváka roku. Do pozice světového velikána mu ovšem něco chybí; a to něco je soudnost. Dan Bárta se naučil výtečně zpívat a má pocit, že je nutné dávat to neustále najevo. Zkazí písničku? Nevadí, důležité je ego. Jednu dvě skladby se to dá tolerovat, pak už vás to spíš naštve.

Dobrá kapela, nebo dobré jméno?
I přesto se ale koncert chvílemi dobře rozjížděl, řeč je třeba o skladbách Superpéro, Mydli to nebo Metamegamastítko. Bylo příjemné vidět, jak si tuzemské jazzové špičky – totiž pánové Pavel Bady Zbořil na bicí a Robert Balzar na basu – užívají funkové groovy a hraní ve velké kapele. To samé se dá říci i o Mirkovi Chyškovi na kytaru a Romanu Holém na klávesy (i když poslední dva nástroje, stejně jako zpěv Michaela Viktoříka a Oty Klempíře, nebyly kvůli mizernému zvuku, na který ale mohou být návštěvníci Lucerna music baru pomalu zvyklí, téměř slyšet.)

Ano, hudba v podání J.A.R šlapala. Ano, na kapelu vždycky přijde spousta lidí, už kvůli zvučným jménům. Jestli se ale na koncertě budou bavit, anebo půjdou jen proto, aby druhý den v práci mohli říci, že byli na J.A.R., to je otázka.

J.A.R.
31. března 2009, Praha, Lucerna Music Bar

Témata:, , ,