Jde přes mrtvoly, tvrdí Marta Jandová o Bohlenovi z Modern Talking jako porotci


Marta Jandová je v tuzemsku především „tou dcerou slavného Petra Jandy z Olympiku“. Díky soutěži Česko Slovenská SuperStar její popularita nesporně stoupne. Nebude to zásluhou jejího zpěvu, ale díky tomu, že zasedne jako jeden ze čtyř porotců. Přitom stejnou roli v Německu, kde vystupuje s kapelou Die Happy, odmítla – kvůli neshodám s jiným porotcem Dieterem Bohlenem, ex-členem a zakladatelem Modern Talking.

V Německu jste se dokázala prosadit jako zpěvačka úspěšné rockové skupiny Die Happy. Štve vás, že v Česku vás i přesto pořád představují jako dceru slavného Petra Jandy?
Vůbec ne. Jsem prostě dcera slavného muzikanta a dělám ve stejné branži. Jsem na tátu hrdá a jsem ráda, že mi tu muzikálnost dal do vínku. Vím, že i kdybych vyhrála Grammy v USA, stejně by mě s ním stále spojovali. Můj táta to zůstane navždy, a to je dobře! 

Určitě je nesmírně těžké prosadit se v zahraničí, ale vám se to povedlo. Myslíte si, že má budoucí SuperStar šanci proniknout i na zahraniční hudební trh? Jaké předpoklady by měla splňovat?
Myslím si, že je to neuvěřitelně těžké. Člověk musí mít vedle talentu dobré kontakty, aby se mohl představit důležitým lidem. Že by vás objevili jen tak někde v baru při koncertu, to je víceméně pohádka. Důležitý je samozřejmě talent, charisma a pracovitost. Také nápad, jedinečnost… A trpělivost. Teoreticky by dnešní SuperStar mohla být úspěšná i v zahraničí, ale prakticky se to podaří minimu jedinců.

Poslechněte si Petra Jandu a jeho dceru ve společné písni Dotyky slávy

V rozhovoru pro jeden hudební web jste před pár lety řekla, že vás do poroty SuperStar nikdo nezval, ale že byste do toho stejně nešla. Proč jste změnila názor a nabídku teď přijala?
Loni i letos mě zvali jak do německé SuperStar, tak do pořadu Popstars. Ani do jednoho se mi nechtělo. Dlouho se mi nelíbilo, jak se tam zachází s lidmi. Kvůli tomu si nevážím Dietera Bohlena, který jde jako porotce přes mrtvoly. Ale už jsem zase o něco starší a o několik zkušeností bohatší. Vím, že takováto soutěž je součástí showbyznysu a že je možné v ní objevit někoho úžasného. Proto jsem nabídku do Česko Slovenské SuperStar ráda přijala. Doufám, že moje upřímnost bude přínosem.

Sledovala jste podobnou soutěž v Německu? A čím se od té české lišila?
Sledovala jsem první německou SuperStar i Popstars. Českou jsem viděla jen zběžně, když jsem byla v Praze, takže to nemůžu dobře srovnat. Stejně mám ale pocit, že ta česká verze je klidnější, a ne tak zlá jako ta německá. Ale to opět souvisí s panem Bohlenem, který to bere jako svou vlastni show, na které si honí ego. Český humor je lepší, syrovější, občas i drsný, ale neublíží tolik.

Nezkomplikovala vám spolupráce na soutěži naplánované koncerty a festivaly s Die Happy?
Museli jsme přesunout jen jediný koncert, a to kvůli finále. Ale nebyl to problém. Kluci z kapely poletí se mnou, takže si užijí. Jinak mi všechny termíny natáčení přesně pasují do volných dnů.

Poslechněte si Martu Jandovou a Die Happy

Vystupujete v Praze v muzikálu Mona Lisa. Jak se dá zvládnout věčné cestování mezi Českem a Německem?
Dá se to zvládnout, ale je to docela záhul! Pořád sedím v autě, ve vlaku nebo v letadle, žiju z kufru a nemám moc času na osobní život. Ale zatím to stíhám a za práci, která mě ještě k tomu baví, jsem vděčná.

Kde se chcete nakonec usadit?
Zatím jsem se usadila v Praze a moc si to užívám. Plán vrátit se do Německa teď nemám. Nechám se životem překvapit, kam mě povede a co mi připraví, i když v zásadě nic náhodě neponechávám. A odpočívat můžu později.

Marta JandovaMarta Jandová (* 13. dubna 1974) upoutala pozornost jako frontmanka německé rockové kapely Die Happy. Dcera české rockové legendy Petra Jandy, zpěváka a zakladatele skupiny Olympic, původně neuvažovala o kariéře zpěvačky – odmítala být protekčním dítkem slavného otce. Její sen stát se tlumočnicí ji už na střední škole zavál na rok do USA, po maturitě se pak sama vydala na zkušenou do Německa. Její plány změnilo osudové setkání s kytaristou Thorstenem Mewesem. Plánovaný rok v zahraničí se protáhl na celých 15 let. Se svým budoucím manželem založila v roce 1993 skupinu Die Happy. Dnes jejich klipy vysílají německé hudební stanice MTV i Viva. Die Happy koncertují po celé Evropě. Loni vydali už šesté album s příznačným názvem Six, své desky nahrávají ve studiu Petra Jandy.
Manželství Martě a Thorstenovi sice nevydrželo, ale dokázali se přes rozvod přenést a v kapele spolu fungují dodnes. O Jandové se také často psalo v souvislosti s jejím čtyřletým vztahem s populárním německým zpěvákem Sashou, hezounkem, který se kdysi proslavil po celém světě hitem If You Believe.
Marta Jandová se kromě své kapely věnuje také sólové dráze muzikálové zpěvačky a herečky. V Praze vystupovala v první verzi Krysaře, momentálně má hned dvě role v muzikálu Mona Lisa. V Divadle Broadway alternuje v roli Mony Lisy a její sestry Margerity společně s Dashou a Monikou Absolonovou.