Jessie J není na Alive živá, ale vyšťavená

josefmartinek

Britská senzace Jessie J se po dvou letech od úspěšného debutu Who You Are vrací s druhým albem Alive. Jenomže: Většina nových písniček na něm zní šedě, nudně, bez nápadu a šmrncu.

Už mnohokrát se ve světě pop music potvrdilo, že vydat jednu zdařilou desku k dlouhodobé popularitě nestačí. V konkurenci desítek nových jmen, která se každoročně vynoří z neznáma, musí každý úspěšný debutant své postavení potvrdit druhým albem. Své o tom ví i Britka Jessie J, která právě vydává dvojku Alive.

Poslechněte si Jessie J v Youradiu

Pětadvacetiletá Jessica Ellen Cornish přinesla v roce 2011 do světového popu prostřednictvím prvnotiny Who You Are dryáčnický drive v hitovce Price Tag, energii i neotřelé charizma, jakým se její lehce kontroverzní osobnost vyznačovala. Po dvou letech se ale vrací jako úplně vyšťavená, nudná interpretka, která se na novince zmůže jen na dokola opakované postupy.

Pravda, první singl Wild s neobvyklým beatem skrýval snahu experimentovat. Vydat ale jako pilot tak podivně znějící skladbu, již navíc ruší sloky dvou rapperů, prostě nemohlo z mainstreamového hlediska dopadnout dobře (a také nedopadlo). Nad singlovou dvojkou It’s My Party, tuctovou taneční vypalovačkou, člověk přivřel obě oči, protože jako potrava pro rádia mohla posloužit dobře. Málokdo však čekal, že v podobně předvídatelném světle se potáhne celé album.

Většina nových písniček tu zní šedě, nudně, bez nápadu a šmrncu. Až se jeden při poslechu nahrávky ptá: Kam se se šťáva z Who You Are poděla? Sloky Jessie J poskládala jen jako povinnou výplň pro chytlavý, ale zoufale čitelný juchavý refrén, třeba jako v písničce Sexy Lady. Desku navíc nepodrží ani plytké texty, které zní, jako kdyby je skládali žáci základní školy v rámci odpoledního vyučování.

Jistě, pár světlejších momentů by se našlo. Třeba skladba Breathle ukazuje vokál mladé Britky ve velmi příjemné, volněji posazené poloze a jako jedna z mála novinek nabízí uvěřitelné emoce i vkusnou popovou melodii. Pomalu gradující klavírní balada I Miss Her Jessie také sedla obstojně, dokonce v ní svůj hlas rozmanitě ohýbá do neznámých výšin a hloubek. Nějakou dobu známá Excuse My Rude, opepřená účastí rapperky Becky G, zase přináší tolik vytouženou změnu jinak velmi tuctového tempa. Škoda, že na desce chybí dvě v srpnu zveřejněné filmové písničky z deluxe edice Hero a Magnetic. Hned by bylo o dvě dobré skladby víc.

Jessie J - AliveTři čtyři povedené věci třináctipísňovou kolekci na svých bedrech prostě unést nemohou, hloupé disco v Daydreamin‘ nebo závěrečné tři songy (čistá vata) jakékoliv pozitivní dojmy zatlučou jako hřebík do rakve. Příznačně nazvaná poslední skladba Alive možná přivede posluchače k otázce: má Jessie J s takhle čitelným a nezáživným materiálem šanci na hudební scéně přežít do třetí nahrávky? My tipujeme, že ne.

Jessie J – Alive
Vydavatelství: Republic
Celkový čas: 46:07
Seznam skladeb: It´s My Party, Thunder, Square One, Sexy Lady, Harder We Fall, Breathe, I Miss Her, Daydreamin´, Excuse My Rude (feat. Becky G), Wild (feat. Big Sean a Dizzee Rascal), Gold, Conquer the World (feat. Brandy), Alive

Témata:,