Johny Machette: Děkuju kamarádům, že mě naučili být taky offline

Hana-Slivova

Jonáš Čumrik alias Johny Machette se nedávno vrátil z Paříže, kde si převzal Melty Future Awards 2015 pro nejtalentovanějšího mladého umělce. K vydání chystá v březnu první desku Snílek a spolu s partou kamarádů dělá na speciálním překvapení pro fanoušky. A jestli vám od Johnyho přišel nějaký vzkaz, tak vězte, že ho poslal on sám osobně. "Komunikace mezi interpretem a fanouškem je základ," říká.

Johny, web Melty vás do nominací na ceny zařadil i proto, že aktivně a rád komunikujete s fanoušky. Máte představu, kolik času vám komunikace zabere? Obstaráváte všechno sám, nebo na to máte i nějaké pomocníky?
Veškerou komunikaci na sociálních sítích vyřizuji sám, protože si myslím, že by fanoušek měl mít možnost kontaktu se svým oblíbeným interpretem. Vzhledem k množství fanoušků jsem si určil jeden den v týdnu, kdy se snažím odepsat všem. Zatím to funguje a doufám, že i bude, protože komunikace mezi interpretem a fanouškem je základ.

Aktivní jste v podstatě všude, na Facebooku, Twitteru, Instagramu i na YouTube. Která síť je vám nejbližší?
Preferuji Twitter. Má své kouzlo 140ti znaků. Na Twitteru si hodně filtruju obsah, takže se ke mně dostanou jenom ty informace, které mě zajímají, a díky menšímu počtu uživatelů než na Facebooku mám také větší možnost  přečíst si veškeré zprávy mířené na moji adresu. Ve volném čase samozřejmě používám YouTube – koukám na videa  a poslouchám písničky. Občas si přečtu komentáře pod svým videem, ale ještě nikdy jsem na žádné neodepsal. YouTube komunita je dost zvláštní a věřím, že jestli někoho něco doopravdy zajímá, napíše mi na Twitter nebo na Facebook. 

Mluvili jsme o YouTube. Vy sám pracujete s youtubovými vzkazy, takzvanými vlogy. Jak jste se k jejich přípravě dostal?
Vlog mi příjde jako zajímavá možnost, díky které mě můžou fanoušci lépe poznat. Podělím se s nimi o knížky, které čtu, rád přes vlog vyjadřuji osobní názory na různé věci. Stále ale trvám na tom, že já nejsme žádný youtuber. Vlogy točím jen jako zpestření pro fanoušky a protože mě baví povídat do kamery. Vždycky jsem mile překvapený, když zjistím, že to lidi baví a zajímá. 

Jak se vám daří držet rovnováhu mezi offline a online světem? Dokážete někdy úplně vypnout a být třeba víkend jenom off?
Vypnout telefon, zaklapnout notebook a být offline je pro mě hrozně těžké, protože chci mít přehled  a chci vědět, co se kde děje. Občas se ale najde chvíle, kdy jsem rád, že mi kamarádi vezmou telefon a řeknou, že už to stačilo. Vlastně bych jim chtěl poděkovat, že mě naučili nečíst emaily, schovat telefon do kapsy a aspoň jeden den v týdnu vypnout a nic neřešit.

V jednom rekapitulačním vlogu jmenujete koncerty, na kterých jste loni byl. Který vás nejvíc bavil?
Nevím, jestli to je díky tomu, co dělám, nebo jestli jsem dospěl do fáze, kdy chci navštívit co nejvíc koncertů, ale spíš mě asi zajímá, jak to dělají ostatní. Proto jsem loni navštívil spoustu festivalů a koncertů a nejvíce mě zaujala show, kterou předvedla Miley Cyrus ve Vídni. Až budete mít možnost vidět ji živě, neváhejte a určitě na ni zajděte.

Když jsme u koncertů, přes jaké stránky vyhledáváte novou hudbu? Používáte streamovací služby nebo třeba SoundCloud?
Moje vyhledávací síť nové hudby se jmenuje kamarádi (směje se). Dobře mě znají a vědí, co se mi líbí, takže se nestane, že bych poslouchal něco, u čeho bych si řekl: Bože, proč!. V současné době v telefonu více než hudební knihovnu využívám aplikaci Youradio. Strašně mě to baví! Jestli někdo neví, co má poslouchat, protože už všechno oposlouchal, ať si stáhne Youradio. 

Pojďme k ceně Melty. Viděla jsem pár vašich fotek z Paříže, kam jste si pro cenu letěl. Byl jste tam poprvé?
Ano, do Paříže jsem se díky předáváním cen Melty dostal poprvé. Je spousta míst, o kterých jsem si řekl, že je navštívím poprvé teprve tehdy, až tam budu muset “pracovně”, a jsem strašně rád, že se mi to plní; například v pražské O2 aréně jsem byl poprvé až na koncertě NightWork, kterým jsem předskakoval. I do Paříže jsem se chtěl poprvé podívat jindy než na dovolenou. A co mě tam nevíc zaujalo? Architektura a pak asi palačinky, které dělali na každém rohu. Jak jsem Paříž poznal, řekl bych, že to je palačinkový ráj! 

Melty je mezinárodní web. Měl jste možnost potkat se s někým z dalších vítězů ankety?
Potkal jsem se s vítězi z Itálie a s vítězkou z Německa. Jelikož ale neumím dobře anglicky, moc jsme si nepokecali. Hrozně mi vadí, že jsem se víc neučil jazyky, díky zkušenosti z Paříže už vím, že bez angličtiny se člověk fakt neobejde. Ale řekl jsem si, že je na čase s tím něco udělat. Jen mi to mohlo dojít trochu dřív.

Jaké máte plány na letošek? Předpokládám, že k vydání chystáte první desku.
Vydání desky Snílek se stále odsouvalo, je ale pravda, že letos konečně vyjde. Koncem března by ho fanoušci měli mít doma i s podpisem. Na desce mám speciální hosty, jejich jména jsou pořád ale tajná. Kromě festivalů a klubové tour k albu s nejlepšími kamarády chystám projekt FameTeam. Pojmenování berte s nadsázkou a ironií; je to parta přátel, ve které figuruje moje přítelkyně, seriálová herečka a zpěvačka Gabriela Heclová, herec Zdeněk Piškula a jeho přítelkyně a moje výborná kamarádka videoblogerka Tereza Hodanová známá jako Teri Blitzen. Řekli jsme si, že i když děláme každý něco jiného, nemuselo by být špatné zkusit to spojit a potkat se s našimi fanoušky i jinak než na internetu. Celý projekt je ve fázi příprav a plánování, ale věřím, že se fanoušci mají na co těšit. 

Kromě hudby se věnujete i škole, studujete vyšší odbornou školu žurnalistiky. Chcete se jednou novinařinou živit?
Nevím, jestli se chci novinařinou živit, ale vím, že jsem konečně našel školu, která mě baví. Nevěřil bych, že to někdy řeknu, ale já chodím do školy rád!

Témata:,