Kasabian ponořili své kytary do hravého moře elektroniky


V Anglii se rodí víc indie kapel než kdekoliv jinde na světě. Dalším koněm z britských ostrovů, který cválá za celosvětovým úspěchem, jsou Kasabian. Hravým elekro-indie (pop) rockem naplnili již třetí řadovou deskou West Ryder Pauper Lunatic Asylum. A nebyli by to Kasabian, kdyby se deska jmenovala nějak obyčejně.

Kasabian Foto Sony Music

West Ryder Pauper Lunatic Asylum nejsou jen náhodně poskládaná slova, která mají znít podivně. Jedná se o někdejší název psychiatrické léčebny v západním Yorkshiru z počátku 19. století, kterou v roce 2003 definitivně uzavřeli. Samotní Kasabian chápou kompilaci dvanácti nových songů jako soundtrack k neexistujícímu filmu. Jak by měl vypadat, to už bohužel nespecifikovali.

Indie + trochu elektroniky = zajímavá kombinace
Jako producenta si ke spolupráci přizvali Američana známého jako Dan The Automator, který kdysi produkoval první desku populární kreslené partičky Gorillaz. A oni se Kasabian svým stylem kdysi tolik slavným Gorillaz částečně přiblížili. Do kytarového základu, který ke Kasabian neodmyslitelně patří, pronikla spousta elektroniky, osvěžující dnes už vcelku nudné a přežité indie. Syntetické beaty a elektronické samply přinesly na West Ryder Pauper Lunaic Asylum trochu toho hravého bláznovství z oné psychiatrické léčebny.

Jako pilotní singl vypustili Kasabian do světa skladbu Fire. Na počátku temná a přemýšlivá, s pomalým rozjezdem, který po necelé minutě přechází v ohnivou show. Nejveselejším počinem je ovšem druhý singl, energická a hravá, až diskotéková Where Did All the Love Go?, do níž i přes výrazný rytmus pronikly také zvuky akustické kytary. Na desce se představuje i herečka Rosario Dawson, a to jako vypravěč v songu West Ryder/Silver Bullet.

Podívejte se na videoklip k písničce Fire

http://www.youtube.com/watch?v=Wd0Y1Sko7hA

Noví Kasabian nejsou ani trochu špatní. Potvrzuje to i Bruce Springsteen, který si je pozval jako speciálního hosta na své vystoupení při letošním ročníku legendárního festivalu v Glastonbury.

Kasabian – West Ryder Pauper Lunatic Asylum
Vydalo:
Columbia Records
Stopáž: 51:59
Skladby: Underdog, Where Did All The Love Go?, Swarfiga, Fast Fuse, Take Aim, Thick As Thieves, West Ryder/Silver Bullet (feat. Rosario Dawson), Vlad The Impaler, Ladies & Gentlemen (Roll The Dice), Secret Alphabets, Fire, Happiness

Kapela Kasabian
Nosí název po ženě jménem Linda Kasabian, která byla členkou tzv. Manson Family, tedy skupiny kolem legendárního vraha Charlese Mansona. Linda je známá jako řidička Mansonova klanu. Sice přímo nevraždila, nicméně v případech dvou nejznámějších vražd čekala na pachatele v automobilu jako řidič.
Název kapely Kasabian vybral její zakladatel a kytarista Chris Karloff. Četl článek o Charlesi Mansonovi a slovo Kasabian mu připadalo jako velmi příhodné pro pojmenování kapely. „Prostě jsem si myslel, že to slovo je děsně cool,“ řekl a další asociace odmítá.
Témata:, ,