Kdyby vás to zajímalo, tak nejlépe zpracované heslo na polské wikipedii je vodka

ČTK, mim

Vodka či spíše wódka. To je nejlépe zpracované a věcně nejhodnotnější heslo v polské verzi internetové encyklopedie Wikipedia, alespoň podle soutěže uspořádané ke 100. výročí nezávislosti Polska s cílem zlepšit kvalitu 1500 hesel týkajících se země nad Vislou a jejích obyvatel.

„Heslo je zpracované dopodrobna, s grafikou, ilustracemi i ověřenými zdroji a zachycuje historii, právní aspekty, výrobní technologii, trh, spotřebu i význam vodky v kultuře,“ objasnila porota své rozhodnutí.

Dobrý byznys

Poláci vedou s Rusy pradávný spor o to, kdo vlastně vodku vynalezl jako první. „Je pravda, že chybějí jednoznačné důkazy, že vodka byla určitě vymyšlená v Polsku, ale heslo mluví samo za sebe. Vzniklo s tak obrovskou pečlivostí a s přihlédnutím k podrobnostem, že si jej s radostí přečtou i abstinenti. Na zdraví!“ prohlásil profesor Dariusz Jemielniak, který byl jedním z porotců. Na soutěži se podílela muzea ve Varšavě, Kielcích, Štětínu a univerzita ve Vratislavi.

Průměrný Polák za rok vypije 99 litrů piva, sedm litrů vína a pět litrů vodky, podotkl web Onet s odvoláním na údaje z uplynulých let. V Evropské unii je Polsko největším výrobcem vodky, ve světě je pak na čtvrté příčce. Lihovary v zemi živí 100 000 lidí, pivovary ale už dvakrát tolik.