Kokain, bible a dobrý Marilyn Manson v Praze

petradamek

Tři roky po fiasku v Brně se do Česka vrátil Marilyn Manson s kapelou. V plné a nedýchatelné Lucerně sněžil ze stropu kokain, zaznělo pár písní z nové desky a zkolabovalo pár fanynek. Co Manson? Jeho show chvílemi působila vyčpěle, po hudební stránce ale on i zbylá trojice nadchnuli.

Byl to tenkrát velký průšvih. Když Marilyn Manson posledně totálně zpackal brněnský koncert, kritikům tím nabil ostrými a poštval si proti sobě i řadu fanoušků. Po třech letech je vše zapomenuto: první nadšenci se u velkého sálu pražské Lucerny scházeli už od brzkého odpoledne a těsně před vypuknutím show připomínal prostor obří kostku cukru obsypanou mravenci. Vyprodané jsou vstupenky i kyslík v sále.

Osmdesátiminutový set odpálil otevírák posledního alba Born Villian Hey, Cruel World…, jenž dal název i celému turné. V tu chvíli ale kapela dováděla za neprostupnou mlhou, takže les foťáků poblikával po celém sále zbytečně. K pořádnému přivítání tak došlo až vzápětí při Disposable Teens, když se vzduch vyčistil a Brian Warner konečně nastavil svůj zvrhlý škleb ječícímu publiku.

Bylo překvapivé, jak relativně civilně zpěvák vypadal. Silně napudrovaný a počmáraný obličej, to ano, ale outfitem černé kalhoty – černá bunda nijak neudivil a mnoho fanoušků v publiku by jej co do výstřednosti překonalo. V počtu plivanců a do publika zahozených ručníků by jej naopak neporazil nikdo.

Poslechněte si Mansona v YouRadiu

Také očekávaný cirkus všelijakých obscénností, kvůli němuž, přiznejme si, velká část publika přišla především, se nekonal. Zatímco před jedenácti lety, kdy se u nás ukázal poprvé, budil Manson respekt a vlastně i trochu strach, tentokrát působila jeho divadélka až příliš křečovitě a uměle. Působivá byla snad jen „kokainová“ vánice, jež při Coma White posypala pódium, a dnes už klasický výstup s vysokým řečnickým pultem a škubáním bible při jeho nomen omen skladbě Antichrist Superstar.

Naopak přímo výborně fungovala celá kapela po hudební stránce. Starší skladby jako Irresponsible Hate Anthem, The Beautiful People nebo mOBSCENE měly přímo zběsilý drive a ani nové kousky No Reflection nebo Slow-Mo-Tion nebyly v setlistu navíc. Mimochodem, při Pistol Whipped si Manson zahrál na kytaru. A jaká že pecka měla nejbouřlivější ohlas? Podle očekávání cover Sweet Dreams.

Manson a živá verze Sweet Dreams

Jeho neokoukané, působivé, sexem, satanismem a drogami prolezlé show už jsou sice minulostí, ale značka Marilyn Manson – soudě podle bouřlivé atmosféry v sále – ještě stále nevyšla z módy. A díky stále se rekrutujícím novým (a v prvních řadách omdlévajícím) fanouškům hned tak nevyjde.

Marilyn Manson
Support: Eso
Praha, Lucerna, 15. 7. 2012