Kterak Jan Budař donutil publikum šlapat zelí


V chladném jarním večeru se téměř vyprodané Švandovo divadlo stalo svědkem skvělého ekvilibristického vystoupení hudebníka, herce, stepaře, tanečníka, baviče, šansoniéra a zpěváka - prostě Jana Budaře a jeho Eliščina bandu.

Dvě desky Uletěl orlovi a Proměna byly stěžejními body, na kterých stál celý večer Jana Budaře a jeho Eliščina bandu ve Švandově divadle, avšak diváci v hledišti dostali i řadu překvapení a bonusů navíc.
Prvním z nich bylo hned v úvodu vystoupení stepaře Dennyho Ratajského, kterým se však samotný Budař nenechal zahanbit a na forbíně se s ním ve stepařském umění předháněl. Nakonec z toho byla nefalšována step battle – inu, začátek, jak má být! Ti, kteří na Budaře přišli poprvé, museli být v šoku. Začínali tušit, že tohle nebude jen večírek u piána.

Poslechněte si Jana Budaře a jeho kapelu

Budařovy koncerty stojí na dvou sloupech – na promítání vtipných videí k vybraným songům, tento večer například Andrey (see you soon) nebo protirasistická Brožurka, a skvělé souhře kapely plné výtečných hudebníků (za všechny jmenujme bubeníka Adama Kollera).
Skupina dodávala písním tklivé, místy jizlivé, ale vždy naprosto přesné tóny, které skvěle dotvářely atmosféru příjemného šansonového večera střihnutého tancem, vtipem a hlavně neodolatelnou upřímnosti hlavního hrdiny.

Milé úsměvy, opravdové nadšení
Jan Budař v sobě herce samozřejmě nezapře. Jeho neustálé průpovídky, rady, doporučení či vtipy nejsou a asi nikdy nebudou jen hluchým místem, kterým potřebuje překlenout pauzu mezi songy. Pro své převlékací scénky (byly celkem tři) si pozval i avizované hosty. Alexandr Minayev (znáte ho ze seriálu Ulice) zapěl ruskou píseň, kterou doprovodil českým překladem, Aneta Langerová představila za doprovodu houslistky Anny Mlinarikové v akustické formě píseň Vzpomínka z posledního alba Jsem a zmíněná houslistka Anna pak pomohla i Budařovi v písni Koňmo jako král.
Téměř v závěru pak Budař v písní Tanečník donutil celý Švanďák tančit, rozuměj šlapat zelí, a jeho upřímnou radost doprovázenou typickým tancem, který znáte z klipu, neznala hranic.

Jan Budař není žádný velký zpěvák, ale jeho koncerty mají neodolatelné kouzlo. Díky humoru, místy až dětskému blaženému úsměvu, a díky skvělé kapele Eliščin band, ve kterém žádnou Elišku nenajdete.

Jan Budař a Eliščin band + hosté
Praha, Švandovo divadlo, 16. května 2010