Markéta Irglová tiše fascinuje. I bez Glena Hansarda

Jana-Moravcova

Zpěvačka a klavíristka Markéta Irglová se postupně zbavuje nálepky holky, která se proslavila díky Glenu Hansardovi. I na olomouckém sólovém koncertě k chystané desce Anar dokázala, že rozněžnit přeplněný sál umí velmi dobře sama; bosá a v obyčejných šatech.

„Ta holka z Valmezu, co byla v Simpsonech“, přijela do Olomouce představit písně ze sólové desky Anar, která vyjde letos v létě. Druhý koncert sedmizastávkového turné po republice nenechal nikoho z přítomných na pochybách, zda si křehká Markéta Irglová umí na pódiu zjednat respekt i bez kolegy Glena Hansarda. Bosky, Markéta Irglováv jednoduchých šatech a za klavírem bez přední stěny představila nejen repertoár z chystané sólovky Anar, ale i „hansardovské“ kousky z dob The Swell Season.

Sedneme si kamkoliv, chceme slyšet Markétu!
Je po osmé večerní a maličký sál studentského divadla K3 v areálu Univerzity Palackého se stále plní. O Markétu Irglovou a její doprovodnou kapelu (bubenice a vokaliska Aida Shaghasemi, kytarista Simon Good a basista Tim Iseler) je velký zájem: „Pusťte nás dovnitř, nevadí, že židle jsou již obsazené, sedneme si kamkoliv.“ A opravdu, sedělo se, kde se dalo. Proč tedy nehrála Markéta jinde? Jistě, větší prostory by prospěly návštěvníkově pohodlí, utrpěla by ale intimita večera. A o tu šlo především.

V divadle K3 hrají umělci takřka na dosah, sál má zároveň skvělou akustiku. Zvukově neměl hodinu a půl trvající koncert jedinou chybu a posluchači si tak dosyta vychutnali Markétiny melancholické skladby, silné melodie s překvapivě dlouhou stopáží.

Celkem jich hudebnice představila jedenáct, další pětici si ponechala do zásoby jako přídavek. Publikum nadšeně aplaudovalo nejen po každé Aida Shaghasemiskladbě, ale také po roztomile upovídaných pauzách, během nichž Irglová jednotlivé skladby trpělivě představovala.

Kromě zbrusu nových skladeb jako Crossroads o životních křižovatkách či We Are Good o lidských vtazích došlo i na starší kousky z dílny The Swell Season.

V přídavcích pak zazněla jako malá omluva za fakt, že Markéta zpívá česky úplně minimálně, a zároveň jako poděkování realizačnímu týmu za právě probíhající turné, písnička Děkuji od Karla Kryla. Řada došla i na exotickou vsuvku v podání autorské písně v jazyce färsi (perštině) od Aidy Shaghasemi, skvělé vokalistky, která Markétu doprovází na speciální perský buben daf.

Zvukově dokonalé, hudebně očekávatelné, s velmi příjemnou atmosférou. Žádné divoké kreace, zato čistá ukázka skvěle zvládnutého hudebního minimalismu. Na novou desku Anar se tak mohou těšit především skalní fandové a fanoušci něžných, „bosých“ melodií.

Markéta Irglová
10. května 2011, Olomouc, Umělecké centrum Univerzity Palackého (Konvikt)