Máte doma pořádnou sbírku korků z lahví od vína? Nevyhazujte je. Na co se ještě můžou hodit?

Lucie Bryndová

Patříte mezi vášnivé vinaře nebo vás prostě baví korky od vína? Určitě jste si všimli, že je v řadě restaurací schovávají a používají potom jako dekoraci. Často je můžete vidět v krásných vázách nebo třeba v sudech. Jestli máte doma i vy nastřádanou pěknou sbírku korků, pak je můžete využít na celou řadu dalších vychytávek a doplňků do bytu nebo domu. K čemu všemu se hodí?

  • Vyrobte si rohožku. Měníte před domem neustále rohožku? Vyrobte si vlastní z korků, která vám vydrží. Stejně může posloužit i v koupelně u sprchy nebo vany. Na její výrobu vám bude stačit hromada korků (počet záleží na vás a na tom, jak velkou rohožku budete chtít) a lepicí pistole. Korky jednoduše slepte k sobě a je hotovo.
  • Udělejte dětem originální razítka. Máte s dětmi rádi razítka? Vykašlete se na brambory a využijte zásobu korků. Korky vydrží déle a děti to s nimi bude bavit. Vyřezat jim můžete třeba rybu nebo list. Aby se vám s korkem lépe pracovalo, namočte ho nejdříve na třicet minut do vody, aby se pak nedrolil.
  • Vytvořte si krásné prkénko nebo univerzální podložku pod cokoli. Ať už vám často v kuchyni překáží horký hrnec nebo chcete podávat na stůl jídlo v horkém pekáči, vždycky se hodí šikovná podložka. I tu si můžete vyrobit z korků. Není to nic těžkého. Nařezejte korky na stejně vysoké špalíky, spojte je lepicí pistolí a pokud chcete, namalujte je oblíbenými barvami. Hotovo.
  • Ozdoby na stromeček. Nejste fanoušky přeplácaných ozdobiček na vánoční stromek nebo máte prostě rádi přírodu a chtěli byste si vytvořit vlastní originální ozdoby? Nebo přemýšlíte, jak zaměstnat ratolesti na celé odpoledne?  Z korků jdou vyrobit krásné mini vánoční stromky ale i řada dalších ozdob. Dětem nařezejte korky na různě silná kolečka a společně k sobě pak jednotlivé části přilepte lepicí pistolí. Na pomoc můžete vzít i tempery nebo nějaké jiné barvičky a vyladit si ozdoby podle sebe.
  • Připravte sváteční večeři. Dochází vám nápady, čím ještě ozdobit na Vánoce nebo jiné slavnostní příležitosti jídelní stůl? Vyrobte originální stojánky na ubrousky pro každého. Korek rozřízněte napůl, položte ho rovnou plochou na stůl a kulatou plochu pak jemně nařízněte. Do vzniklé štěrbiny pak vložte ubrousek a je hotovo. Kdybyste si chtěla ještě trošku pohrát, můžete z ubrousku vyrobit třeba vánoční stromeček.
  • Vyrobte si originální rámeček. Další zábavou pro děti může být výroba originálního rámečku na obrázky nebo fotky. Kupte obyčejné dřevěné rámečky a připevněte korky k rámu pomocí lepicí pistole. Děti si můžou jednotlivé korky také jakkoli barevně namalovat nebo nařezat na různé délky. Fantazii se meze nekladou.
  • Označte si bylinky. Máte plnou zahrádku bylinek a už se ztrácíte v tom, co je co? Nebo byste rádi učili děti poznávat jednotlivé bylinky? Korky od vína vám mohou posloužit pro označení jednotlivých druhů rostlinek. Jak na to? Na korek napište název byliny, napíchněte ho na kovovou jehlici a pak už jednoduše zapíchněte do hlíny na požadované místo.