Metronomy: Takhle by mohla vypadat láska ve vesmíru

ondrejbambas

Klip k písničce Love Letters dělal skupině Metronomy režisér Michel Gondry a veselými retro kulisami vystihl tu lepší, hravou stránku kapely v podstatě dokonale. Pak jsou tu ale ještě Metronomy podivínští, a i ti mají na novém, v pořadí čtvrtém albu Love Letters místo.

Britská kapela Metronomy začínala v polovině nultých let u bláznivých elektro hrátek, takže debutovou desku Pip Paine lze jen stěží přirovnat k aktuální tvorbě. Převážně instrumentální skladby se přerodily do mišmašů s hitovějším potenciálem, aby se skupina na předposlední desce The English Riviera stočila k jednodušším postupům a nechala promlouvat disco hrátky v úspěšných singlech The Look a The Bay.

Poslechněte si Metronomy v Youradiu

Cesta Metronomy může trochu připomínat směřování australských Architecture In Helsinki, ti se však dali opačnou cestou: od hitovosti se dostali k "originálním" dílům, na která lehce zapomenete. Metronomy mohou mít na novince Love Letters podobný problém. Jde jen o to, zda na jejich hru přistoupíte a necháte se zlákat pitomými melodiemi.

Hned první singl I’m Aquarius sází na minimalistický příběh lásky, jehož atmosféra jako kdyby měla doplnit snímek Alfonsa Cuaróna Gravitace. Trochu vesmírně působí i závěrečná Never Wanted, ústředním bodem celé desky ale zůstává, jak název napovídá, láska. Respektive příběhy o lásce, které zpěvák Joseph Mount vypráví v první osobě.

Nejlépe to kromě zmíněného singlu funguje u retra Love Letters, doplněného o příjemné žesťové intro a přídavkový refrén, The Most Immaculate Haircut, písničky, která zní naléhavě a velmi osobně, a kytarami nasáklou Month Of Sundays. Tady se Metronomy vydávají vlastní cestu a nechávají promlouvat hudbu zcela přirozeným jazykem, jež může jednu frázi opakovat celou minutu a není to nudné.

Metronomy dokáží vycítit, co bylo zábavné, ale nedaří se jim to pokaždé. A někdy jsou to pěkné minely, třeba jako plytké písničky Monstrous a Reservoir nebo instrumentální Boy Racers, která je sice zábavná, ale do zbytku Metronomyalba nezapadá. Metronomy se na desce snaží pomocí milostných dopisů, jež už dneska píše málokdo, vyznat lásku hudbě šedesátých až osmdesátých let a místo decibelů nabízejí metronomy lásky. Jenže pořád jako kdyby měřili něco trochu jiného než by měli.

Metronomy – Love Letters
Vydavatelství: Because Music
Seznam skladeb: The Upsetter, I’m Aquarius, Monstrous, Love Letters, Month of Sundays, Boy Racers, Call Me, The Most Immaculate Haircut, Reservoir, Never Wanted

Témata: