Nicki Minaj, holka z bláznivého filmu od Disneyho

Jana-Moravcova

Že může být hiphop zajímavý, inovativní a příjemný žánr, o tom svět pravidelně přesvědčují třeba Jay-Z, Kanye West anebo třeba MIA. Z jiného soudku, možná dokonce z jiné planety, vysílá svůj disharmonický rap Nicki Minaj. Její přímočarý, dva roky starý debut Pink Friday se nyní dočkal pokračování. Pink Friday: Roman Reloaded ale není nic, co byste ve své sbírce empétrojek nemohli postrádat.

Nicki Minaj, nyní devětadvacetiletá rodačka z Trinidadu a Tobaga, nejprve přicmrndávala druhotné vokály a rapové vsuvky na albech slavnějších kolegů včetně popové Mariah Carey. V roce 2010 vydala vlastní debut Pink Friday (recenze). Slovo vlastní je tu možná trochu navíc, na každé písničce se totiž podíleli ještě minimálně další dva autoři.

Nejinak je tomu na pokračování „růžového pátku“ s podtitulem Roman Reloaded. Nejvíce na něm totiž zaujme nekonečný seznam autorů, spoluraperů a producentů. S Nicki chce pracovat každý v branži. Vyplatí se to?

Mít svůj podpis pod nejabsurdnějším hudebním počinem dneška je pravděpodobně dobrý kauf. Ostatně nikdo se na něm příliš nenadřel; skládat zvukové koláže typu Come On a Cone či I Am Your Leader s otravnými smyčkami v pozadí by dokázalo i průměrně zručné dítě v domácím počítačovém programu.

Nicki Minaj na Roman Reloaded působí jako sněhová koule, která předchozí dva roky jen nabalovala vrstvy inspirace. Stejně jako stará hadrářka se nedokáže zbavit zašlých krámů, ani Nicki neumí třídit a funkčně vybírat to nejlepší. A tak splácá všechno dohromady, navrch pěkně hlasitě. Jako u kolotočů.

Podívejte se, jak růžové bylo všechno u Ellen Degeneres

Kromě starého známého hiphopového základu bez ladu a skladu přidává na novinku další žánry. Občas slibně zapěje v rytmu R´n´B ( Right By My Side), aby mohla s klidným svědomím přejít v ploché taneční elektro beaty (Pound the Alarm), které odlehčí ploužákem (Marilyn Monroe) nebo sladkobolným lovesongem (Young Forever). Nicki chce všechno a nejlépe hned!

Desku můžeme snadno rozdělit na tři části. První, která album startuje, navazuje na Pink Friday a jeho hip-hopovou základnu. Nicki Rapuje jako o život, střídá Lil Wayna nebo Ricka Rosse. Songy jako Beez In The Trap jsou chaotické, ploché a nemají žádnou výpovědní hodnotu.

Druhá třetina otevírá brány taneční školy. Nicki jako smyslů zbavená zapojuje elektroniku, která bez zásadnějších zvratů v ději posluchače alespoň rozhýbají. Starship, Whip It či Automatic tak mají svůj účel vepsaný v beatech.

Následuje závěrečné protažení se skupinkou pomalých tracků, které si Nicki klidně mohla odpustit. Stejně jako absurdní třešničku Stupid Hoe.

Pink Friday: Roman Reloaded je více než hodinový průvodce hypermoderním kýčem. Možná by nebylo od věci Nicki Minaj - Pink Friday: Roman Reloadedzavolat do studií Disney, jestli jim náhodou nechybí kreslená postavička do nového filmu o střelené cukrové vatě na nožičkách.

Nicki Minaj – Pink Friday: Roman Reloaded
Vydavatelství: Universal
Celkový čas: 68:59
Seznam skladeb: Roman Holiday, Come On a Cone, I Am Your Leader (feat. Cam’ron & Rick Ross), Beez In The Trap (ft. 2 Chainz), HOV Lane, Roman Reloaded (feat. Lil Wayne), Champion (feat. Nas, Drake & Young Jeezy), Right By My Side (ft. Chris Brown), Sex In The Lounge (feat. Lil Wayne & Bobby V), Starships, Pound The Alarm, Whip It, Automatic, Beautiful Sinner, Marilyn Monroe, Young Forever, Fire Burns, Gun Shot (feat. Beenie Man), Stupid Hoe

Témata:,