Nightwork – pohotoví baviči ze střední školy… pardon, z DAMU


Pamatujete se na vaši školní kapelu? Nebo jste v ní dokonce hráli? Tělocvična byla narvaná k prasknutí, holky pištěly, zpěvák byl pro ně největší šoumen na světě... Co na tom, že jim to občas neladilo nebo že omílali pár písní dokola? Jejich nadšení a energie to všechno vynahradily. Taková kapela je známá pod názvem Nightwork, i když nevznikla mezi středoškoláky, ale na DAMU. Skupina mladých českých herců, idolů pubertálních dívek, odehrála v pražské Retro Music Hall svůj (prý) poslední koncert.

Podívejte se na videoklip písně Globální oteplování  http://www.youtube.com/watch?v=yJrGt_Pu8TA  Podívejte se na videoklip písně Globální oteplování  http://www.youtube.com/watch?v=yJrGt_Pu8TA Frontman Vojta Dyk Od prvního okamžiku bylo jasné, kdo je v pražském Retro Music Hall hvězda a kdo ne. Hosta a předskokana Nightworku, DJ Maria, publikum v průběhu jeho performace postupně vypískávalo. Hrál dlouho a v publiku to vřelo.

Vědí, jak diváky rozdovádět
Kapela Nightwork si vystačí s komickým převleky, vtípky a energickou muzikou. Jsou to baviči, zejména frontman kapely Vojta Dyk, a publikum je za každé gesto či slovo odměňuje frenetickým řevem. Není divu, že jakékoliv jemnější či melodické skladby ten večer neměly šanci. Sotva se zvuk trochu ztišil, ozval se jekot a povzbuzování k produkci nejznámějších hitů. Těch se publiku samozřejmě dočkalo.
Jeden z dalších hostů, Martin Kukučka, hrál na fujaru, ovšem jeho vystoupení si nesedlo s náladou publika. To se chtělo bavit a vřískat. A Nightwork jim dokázali perfektně vyjít vstříc. Přecházeli plynule od nápěvu Když máš v chalupě orchestrion přes ruskou Kalinku k písním Michala Davida. Napodobovali aerobik (Feel it!), vytvářeli parafráze starých vypalovaček (Mája), hráli si s mnohohlasy (Gospel), převlékali se do komických kostýmů superhrdinů. A frontman Vojta Dyk je pohledný mladý kluk, který ví, jak nálady diváků využít.

Poslechněte si Vojtu Dyka v písni Měsíčku na nebi hlubokém

Něco tady kulhá. Je to muzika
To, co u Nightwork pokulhává, je samotná hudba. Když zavřete oči, připadáte si totiž opravdu jako v té středoškolské tělocvičně. Skupině ale slouží ke cti, že to ví. Nehraje si na opravdovou kapelu, nemá snahu se hudebně posouvat. Její členové se šikovně chytli vlny popularity, svezli se na ní a teď směřují každý jinam. Tedy, doufejme, že se opravdu nezačali brát vážně.
Během druhého přídavku zaznělo Globální oteplování, nejznámější píseň, oslavující homosexualitu. Při té příležitosti kapela přizvala na pódium své hosty, otce člena kapely Františka Ondřeje Soukupa, herce Kláru Issovou, Vojtu Kotka, Jiřího Mádla, Marka Taclíka… a spoustu dalších. Zda to bylo přátelské gesto na rozloučenou, nebo jen upozornění ve stylu „podívejte, s kým vším se známe“, těžko odhadnout.
Kdo se chtěl jen tak bavit, zakřičet si v davu a zazpívat si o tom, jak každé ráno vylétává včelka Mája, ten byl na kocenrtě správně. Kdo čekal spíš hudební hrátky, měl zkusi raději nějaký jiný koncert.

Podívejte se na videoklip písně Globální oteplování

Nigthwork
24. června 2009, Retro Music Hall, Praha

Témata:,