Nikdy jsme nic nevymýšleli, hrajeme, jak to cítíme, říká Brian Dixon z The Aggrolites


Kalifornští The Aggrolites jsou právě na evropském turné k vydání své čtvrté desky nazvané prostě IV, která obsahuje 21 nových songů v rytmu „dirty reggae“. Na festivalu Mighty Sounds hovořila Koule se zakládajícím členem a rytmickým strojem kapely Brianem Dixonem.

Briane, jak jste si užili koncert na Mighty Sounds? Chvílemi jsem měl pocit, že jste ty lidi zbláznili…
Byla to sranda, lidi byli úžasní, vážně do toho šli. To je pak na celém koncertu hned poznat.

Vy už nějaký čas hrajete po celém světě. Vnímáte rozdíly v tom, jak na různých místech lidi přijímají vaši hudbu?
Určitě, v každém místě je to jiné. Někde jsou lidi stydliví, nebo možná konzervativnější. Co se týče České republiky a vůbec celé střední a východní Evropy, tak je vidět, že jsou tady lidi na koncerty nadrženější. Vždycky, když sem přijedeme – hráli jsme v Drážďanech nebo Bratislavě -, vždycky na nás přijel autobus lidí z Prahy, kteří neuvěřitelně pařili. Je to asi tím, že třeba v Los Angeles nebo v New Yorku je spousta kapel, každý den nějaký koncert a lidi se moc nedokážou pro nic nadchnout. Podobné to bylo ve Střední a Jižní Americe. Skvělé publikum. Ale nepřijde mi, že je to jenom tím, že by je víc bavila hudba, spíš je víc baví život jako takový a rádi si ho užívají.

Hrajete radši na festivalech pro hodně lidí, nebo upřednostňujete kluby?
Jednoznačně kluby. Jsme blíž publiku, proudí tam víc energie. Ale festivaly jsou pro relativně malou kapelu, jako jsme my, důležitá věc. Je to cesta, jak naši hudbu dostat k co nejvíce lidem, protože rádia nás moc nehrají. Hrozně rád vzpomínám na punkrockovou scénu v Los Angeles v 80. letech, kdy bylo těžké rozeznat kapelu od publika. Celý koncert byl jedna velká party. Dneska už to tak není.

Řekněte nám něco o ska scéně u vás. Jak se daří jamajské hudbě v Los Angeles?
Myslím, že docela dobře. Na to, jak je to velké město, je ska-reggae scéna hodně soudržná a funguje na principu přátelské konkurence. Žádná kapela nezní stejně jako druhá, každá chce být nejlepší a tvrdě na tom maká. Jsem nadšený, když si uvědomím, kolik je u nás skvělých kapel, o kterých ve světě ještě nikdo neví. Třeba naši kámoši The Expanders jsou naprosto skvělí.

The Aggrolites se původně sešli jako backgroundová kapela, spolupracovali jste s legendami žánru Derrickem Morganem, Princem Busterem a dalšími. Co vás jako kapelu nejvíc ovlivnilo?
Těžko říct. Jako kapela jsme si vzali něco od všeho. My prostě milujeme jamajskou hudbu a chceme ji hrát, a bylo skvělé vidět a učit se od lidí, kteří toho pro tu hudbu tolik udělali. Pro mě osobně bylo nejcennější, že jsem se dostal víc do struktury tohohle žánru. Kdo si myslí, že ska a reggae jsou jenom jednoduché „raz dva“ beaty, tak tu hudbu nezná. Hrát reggae opravdu dobře není vůbec jednoduché.

Poslechněte si The Aggrolites

http://www.youtube.com/watch?v=ItEuZrGlTPk&feature=related

Tím se dostáváme k vašemu osobitému stylu „dirty reggae“. Dá se nějak popsat, jak jste se k němu dopracovali? Kdo přišel a řekl, zkusme to zahrát takhle?
Vznik vůbec prvního alba sám dodnes moc nechápu. Prostě jsme se sešli s pár muzikanty ve studiu a začali jsme jamovat. Ani jedna písnička nebyla předem napsaná, ani nota. Celé to album vzniklo za pár hodin. Muzikanti z L.A. mají v krvi soul a funk, ať chtějí nebo ne. Myslim, že naše hudba a „dirty reggae“ celkově je výsledkem spojení těchto věcí. Především, nesnažili jsme se nic nového vymyslet, prostě jsme hráli reggae. Nad ničím jsme nepřemýšleli, tak jsme tu hudbu zkrátka cítili.

The Aggrolites
Skupina The Aggrolites pochází z Kalifornie v USA. Vznikla v roce 2002, hraje v obsazení: Jesse Wagner (zpěv, kytara), Brian Dixon (kytara), Korey Horn (bicí), Roger Rivas (klávesy, organ), Jeff Roffredo (basa). Původně se sešli jako backgroundová kapela, milovali jamajskou hudbu ska, v současnosti se věnují reggae. Od roku 2003 vydávají alba, celkem vyšla čtyři, to poslední letos s názvem IV. Deska Reggae Hit L.A. vyhrála v roce 2007 IGN award za nejlepší reggae desku roku.

 

Témata:,