„Noc s hvězdami“ – ČESKO : SLOVENSKO na hradě Houska


14. ročník benefičního koncertu „Noc s hvězdami“ na hradě Houska 2012 se uskuteční 4.srpna 2012. Loňskou „vánoční Housku“ letos vystřídá již 14. ročník v duchu česko-slovenském a opravdu se zde vystřídají jak hvězdy českého, tak slovenského pop – rockového nebe. Českou republiku budou letos zastupovat: PETRA JANŮ, MONIKA ABSOLONOVÁ, MARTIN FRANCE, DAVID DEYL, MARTIN CHODÚR, MILOŠ NOVOTNÝ, JAREK ŠIMEK, ZUZANA NOVÁ, MARTA VANČOVÁ CHICHI TORNÁDO NEBO DAVID ŠÍR A MIROSLAV REIL. Ze Slovenské republiky k nám letos přijedou představit své pěvecké umění: SISA SKLOVSKA, JANA KOCIÁNOVÁ, PETER CMORIK, MARTIN HARICH, pop-operní pěvecké trio LA GIOIA nebo THOMAS PUSKAILER.

14. ročník benefičního koncertu „Noc s hvězdami“ na hradě Houska 2012 se uskuteční 4.srpna 2012.
Loňskou „vánoční Housku“ letos vystřídá již 14. ročník v duchu česko-slovenském a opravdu se zde vystřídají jak hvězdy českého, tak slovenského pop – rockového nebe. Českou republiku budou letos zastupovat: PETRA JANŮ, MONIKA ABSOLONOVÁ, MARTIN FRANCE, DAVID DEYL, MARTIN CHODÚR, MILOŠ NOVOTNÝ, JAREK ŠIMEK, ZUZANA NOVÁ, MARTA VANČOVÁ CHICHI TORNÁDO NEBO DAVID ŠÍR A MIROSLAV REIL.
 

MODERUJÍ SLÁVEK BOURA A MARKÉTA MAYEROVÁ. Koncert kapel opět bude moderovat Vlasta Vébr.

Pro návštěvníky máme i letos připravené překvapení v podobě jednoho z umělců, kterého odtajníme samozřejmě až přímo na Housce.

Hrad založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí. Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny. 

 

Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka. Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.

V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.  Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu. Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.  Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století). Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů……… 

Benefiční koncert „Noc s hvězdami“ na hradě Houska (www.hradhouska.cz ) se poprvé uskutečnil před 14 lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.

V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka

Martina France (www.martinfrance.cz ) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu) , který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková,  Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu „Noc s hvězdami“.

Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně 40 diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách (ale zaplať pánbůh za ně), tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.

Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze.

Od té doby už uplynulo ale spousty vody a zde Vám chceme přiblížit, kteří účinkující se zde představili po jednotlivých letech:

  1. 1. ročník – r. 1999 – Martin France, Roman Vojtek, Tanja, Gabriela Bártíková

2.   ročník – r. 2000 – muzikál Pomáda

3.   ročník – r. 2001 – muzikál Pomáda a muzikál Starci na chmelu

4.   ročník –  r. 2002 – muzikály Kleopatra, Pomáda, Starci na chmelu, Vlasy, Hrabě Monte Christo, Romeo a Julie

  1. 5. ročník – r. 2003 – Monika Absolonová, Heidi Janků, Marcela Březinová, Vašek  Jelínek, Martin  France, Jarek Šimek, Linda Finková, Zdeněk Style Hrubý, Roman Vojtek, Braňo Polák, skupina Lavina, Mark & Veny, Ina Urbanová, Zuzana Nová,  Melody Quartet. Moderovali Slávek Boura a Markéta Mayerová
  1. 6. ročník – r. 2004 –Helena Vondráčková, Petr  Muk, Ilona Csáková,Sisa Sklovska, Bohuš  Matuš, Martin France, Davide Matiolli, Jarek Šimek, Lucia Šoralová, Petra Zámečníková, Jiří Strnad, Ina Urbanová, Zuzana Nová, Marky, Michael Hejč, Smokie Revival band, Gapeels, K.G.Band, Sound Picture. Moderovali Slávek Boura a Markéta Mayerová
  1. 7. ročník – r. 2005 – Helena Vondráčková, Sisa Sklovska, Magda Malá, Kamélie, Laďa a Tereza Kerndlovi, Martin France, Martin Maxa, Jarek Šimek, Petr Dopita, Marky, Zuzana Nová, Michal Hudček, Marek Černoch, Petra Zámečníková, Petra Pudová, Lokomotiva a Petr Vondráček, Sextet Orange,  Kuku Band, Superstars, Gapeels, Angels, Beat – IN Moderovali Slávek Boura a Markéta Mayerová
  1. 8. ročník – r. 2006 – Věra Špinarová, Sámer Issa, Martina Balogová, Iva Fruhlingová, Zuzana Norisová, Martin France, Petra Černocká, Dalibor Janda, Klára Zaňková, Filip Jankovič, Kateřina Mátlová, Zuzana Nová, Vašek Jelínek, Dáša Zázvůrková, Marky, Jarek Šimek, Julian Záhorovský s kapelou, Nastřižený vlasy, Orion, Angels, Neuděláš nic

 

Už se nám osvědčilo pořádat  i odpolední minikoncert na 1. nádvoří a letos tomu nebude jinak. Přibližně v 16.30 pro návštěvníky vystoupí cimbálová muzika, která má navodit česko-slovenskou atmosféru jako taková malá ochutnávka před hlavním koncertem.

Diváky budou vítat hostesky v krojích chlebem, solí a slivovicí.

 

Na koncertu kapel od 21.00 se Vám představí kapely: Kroky Michala Davida, Elán revival, Angels a The Travelers.

Tímto součtem se od 1. ročníku až k dnešnímu dvanáctému vystřídalo cca přes 450 účinkujících, kdy všichni účinkující vystupovali bez nároku na honorář, pouze za cestovné a výtěžek byl každý rok poukázán na obnovu a rekonstrukci hradu Houska.

Za celou tuto již letitou tradici si tento benefiční koncert získal jména a tradici nejenom v severočeském kraji, ale jeho jméno „Noc s hvězdami“ na hradě Houska už v podstatě znají po celé republice. Takto se z tohoto projektu stal dle slov novinářů jediný pravidelný letní festival popové muziky.

Podmínkou pro účinkování interpretů na této akci je bezpodmínečně zpívání na živo a to buď na halfplayback nebo s muzikanty.

Vítejte na 14. benefičním koncertě „Noc s hvězdami“ na velmi tajemném hradě Houska 2012.

 

Na setkání s Vámi na hradě Houska 4. srpna 2012 se těší hlavní organizátor a producent koncertu Martin France.

 

XIV. ročník benefičního koncertu  ČESKO : SLOVENSKO

pod záštitou premiéra ČR Petra Nečase

pod záštitou starostky města Česká Lípa Hany Moudré

pod záštitou statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lidie Vajnerové

pod záštitou radního Libereckého kraje Zdeňka Bursy

 

Témata: