Kdo byl nominovaný na Anděly?

mim

Nejstarší tuzemské odborné hudební ceny Anděl se budou předávat 5. 3. v pražském Foru Karlín a v přímém přenosu je nabídne ČT1. V prestižní kategorii Album se bude rozhodovat mezi comebackovým albem Evolucie skupiny Lucie, albem Bad Time For Gentlemen od Monkey Business a albem ZE.MĚ od Báry Polákové.

První kolo hlasování České hudební akademie skončilo v pondělí 21. ledna. „Celkově v něm pod dohledem státního notáře ve čtrnácti kategoriích hlasovalo přes 350 akademiků. O vítězích v hlavních kategoriích rozhodlo 152 akademiků,“ upřesnila ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská. Českou hudební akademii tvoří odborníci z celého spektra hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla.

Na základě hlasování České hudební akademie získali v prvním kole po třech nominacích zpěvačka Bára Poláková, skupina Lucie a rapový komik Kapitán Demo. Po dvou nominacích mají Mandrage, Monkey Business a také nováčci The Atavists, kteří se mohou stát Objevem roku a zároveň bodovat ve staronové žánrové kategorii Rock, a Povodí Ohře, kteří jsou adepty na dva žánrové Anděly za Rock a Alternativu.

Zase Karlín

O produkci Andělů se již třetím rokem stará společnost Luff Production s.r.o., která si klade za cíl vrátit nejprestižnějšímu českému ocenění v oblasti populární hudby pozornost hudebníků i veřejnosti. „Chceme navázat na změny, které provázely loňský ročník a sklidily pozitivní ohlas. Naším cílem je uspořádat hudební ceny zajímavé pro diváky a zároveň takové, aby byly vlastní samotným muzikantům,“ říká producentka večera Lucka Hájková.

Pro veřejnost se tak například znovu otevře venkovní scéna zdarma přímo naproti Foru Karlín. Letos bude hostit šest vystupujících.

Tajemství

Jednou z inovací loňského ročníku bylo předávání žánrových Andělů přímo v průběhu hlavního ceremoniálu. „Na základě zpětné vazby od muzikantů i odborných garantů se tentokrát znovu osamostatnila rocková a hiphopová kategorie (Rap) a naopak sloučila alternativa s elektronikou, které si v minulosti byly v nominacích blízko. Úplnou novinkou je ustanovení žánrové kategorie Klasika,“ připomíná letošní změny v předávání Andělů předseda České hudební akademie a šéfredaktor časopisu Headliner Jan Vedral.

„Jména vystupujících na samotném andělském ceremoniálu i na venkovním podiu zatím nebudeme zveřejňovat. Veškerá pozornost teď patří všem po zásluze nominovaným. Slíbit ale můžeme opět průřez hudebním děním loňského roku a zajímavá hudební spojení,“ říká k programu chystaného galavečera Hájková.  „Konkrétní hudební čísla, moderátora a další chystané detaily budeme odhalovat postupně na webu a sociálních sítích,“ dodává.

Stream

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z hudebních odborníků, kritiků, producentů, hudebníků a dalších osobností české hudební scény. Od roku 1995 se realizují pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 je symbolizuje soška anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny.

Hlavním mediálním partnerem letošních Cen Anděl je Evropa 2, která v rámci spolupráce podpoří výherce Anděla v kategorii Objev. V rámci slavnostního večera bude mít také přímo ve Foru Karlín své studio, ze kterého bude vysílat bohatý a zajímavý online stream nejen ze zákulisí Andělů.

Nominovaní na cenu Anděl jsou

Skladba
Kapitán Demo – Zlatíčka
Lucie – Nejlepší, kterou znám
Mandrage – Motýli

Album
Barbora Poláková – Ze.mě
Lucie – Evolucie
Monkey Business – Bad Time For Gentlemen

Skupina
Lucie – Evolucie
Mandrage – Po půlnoci
Monkey Business – Bad Time For Gentlemen

Sólová interpretka
Barbora Poláková – Ze.mě
Never Sol – Chamaleo
Radůza – Muž s bílým psem

Sólový interpret
Kapitán Demo – Mládí v trapu
Miro Žbirka – Double Album
Thom Artway – All I Know

Objev
Mikolas Josef – Me Gusta
The Atavists – Lo-Fi Life
Vesna – Pátá bohyně

Videoklip
Barbora Poláková – 2 – 8 -5
Kapitán Demo – Zlatíčka
Monika Načeva – Technický já

Folk
AG Flek – Podnohama zem
Nevermore & Kosmonaut – Bleděmodré město
Žamboši – Louvre

Jazz
Concept Art Orchestra – Vánoce dospělých
Dorota Barová – Iluzija
Karel Růžička – Grace & Gratitude

Klasika
Česká filharmonie – B. Martinů – What Men Live By, Symfonie č.1, H 289
Epoque Quartet – Epoque Quartet Plays Jan Kučera
Martinů Voices – B. Martinů – Madrigaly

Alternativa a elektronika
Floex & Tom Hodge – A Portrait of John Doe
Manon Meurt – MMXVIII
Povodí Ohře – Povodí Ohře

Rap
James Cole – Stanley Kuffenheim
Maniak – Husky
Ty Nikdy – Akta X

Rock
Pilot Season – A Deep Dive
Povodí Ohře – Povodí Ohře
The Atavists – Lo-Fi Life

Témata:, ,