Paranormal Activity: Horor, který rozdrásá nervy až do morku kostí. Anebo unudí

Eva-Slesingerova

Když se dokumentární horor Paranormal Activity s něuvěřitelným rozpočtem 15 tisíc dolarů začínal točit, nikdo nečekal, že se z něj vyklube takový trhák. Jakmile ale snímek začaly propagovat novinářské komentáře typu Vaše nervy budou na pochodu nebo Inteligentní, perfektně vystavěné a skutečně děsivé a s komentářem „pěkně jsem se u toho filmu bál“ se přidal i režisér Steven Spielberg, měly Paranormální aktivity o dobré místo na startovní čáře postaráno. Nebylo ale tohle obrovské PR filmu, který si v Americe odbyl premiéru už před dvěma lety, jen obrovskou bublinou?

Jedním z lákadel pro potenciální diváky Paranormálních aktivit byly snímky lidí, kteří se v kině před plátnem doslova třesou strachy. Věřte ale, že takhle vyděšeně se budete během filmu tvářit jen párkrát. Jestli vůbec.

Podívejte se na ukázky z filmu

Abychom ale nebylo cyničtí. I když je děj hororu o nadpřirozených aktivitách v jednom domě poměrně prostý, noční scény mohou na někoho místy opravdu působit strašidelně. Hlasité rány přicházející z půdy, stopy na podlaze nebo podivná náměsíčnost hlavní hrdinky, která vydrží stát několik hodin téměř nehnutě u postele a pak sejít dolů k bazénu, aniž by se probudila, dokáží chvílemi nahnat strach. Napětí během hodiny a půl graduje a rozdíl mezi začátkem a koncem filmu je opravdu markantní.
Z filmu Paranormal ActivityPřevážná část snímku, tedy život za bílého dne, je ale bohužel jedna velká nuda. Zdlouhavé dialogy mezi mladým mileneckým párem, chování, kterému úplně nerozumíte, a zkoumání nočních záběrů na počítači se dá jednoduše přeskočit.
Cožpak mladý zamilovaný pár nemá za celou tu dobu chuť na sex? Tihle dva asi ne, nejeví totiž ani jediný náznak vzájemné přitažlivosti.
Proč, když jim jde na tomto místě o krk, dům neprodají a neodejdou pryč?
Proč zůstávají zavření doma, nevyspalí, na pokraji zhroucení, a hnízdo neopustí ani za účelem nákupu potravin? Vždyť po čtyřiceti dnech už musí být opravdu vyhladovělí.

Film, na který za chvíli zapomenete
Podivná je i vypůjčená scéna z filmu Vymítač ďábla, při které reverend vyhání ďábla z těla dvanáctileté dívky přivázané k posteli a ta otáčí hlavou v nepřirozených úhlech. V originále je to sekvence velmi povedená, ovšem dívat se na ní na youtube jako na autentické video a třást se u toho strachem, to už je přitažené za vlasy.
Za potlesk nestojí ani herecké výkony. Na nervy jde hlavně postava partnera, který se neustále tváří kysele, bez své kamery si pomalu nedojde ani na záchod, nechodí do práce a nemá žádné kamarády. On i jeho partnerka jsou postavy tak nevýrazné, že si nezapamatujete ani jejich jména. Ti se slabšími žaludky mohou navíc kvůli roztřesené a rádoby autentické kameře ucítit žluč až v krku.
Nepříjemná chuť v ústech ale zřejmě přetrvá déle než vzpomínka na film, u kterého se to stalo.

Paranormal Activity
Horor/Thriller
USA, 2007, 86 min
Režie: Oren Peli
Hrají: Katie Featherston, Micah Sloat, Randy McDowell, Tim Piper, Ashley Palmer
Premiéra v ČR: 19.listopadu 2009