Pardál Ozzy Osbourne je zpátky. A ječí skvěle!

Jana-Moravcova

Málokdo si může říkat hudební ikona i přesto, že ukusuje hlavy živým zvířátkům. Ozzy Osbournovi ale projde skoro všechno. S nahráváním se moc nepřetrhne, i s rychlostí dvě alba za deset let si ale na metalové scéně drží výsadní postavené. Žádné jiné žijící jméno se s heavy metalem nerýmuje tak dobře jako jeho - a nová deska Scream je dalším parádně padnoucím dílkem do skládačky jedné legendární kariéry.

Společně s rodinou se stal Ozzy Osbourne popkulturní ikonou ve vlastní reality show The Osbournes televize MTV. Od roku 1996 navíc pořádá v USA vlastní festival Ozzfest. Vlnu bulvárního zájmu v poslední době ovšem zvedl poté, co přislíbil sám sebe darovat na vědecké účely; vědcům totiž vrtalo hlavou, Ozzy Osbourne model 2010jak může někdo přežít všechny ty alkoholové a drogové dýchánky.
Ozzy už ale dávno zklidnil hormony a místo alkoholu se naplno věnuje hudbě. Že to myslí vážně, dokázal, když vyměnil své pravověrné hudebníky. Spekuluje se totiž, že někteří letěli právě kvůli lásce k chlastu. Šanci tak na novince Scream dostali jiní – a využili ji na jedničku.

Nová kapela, dobrá kapela.
Na Scream se ve finále sešla zajímavá sestava. Na post kytaristy přišel výborný Řek Gus G. Na rozdíl od klávesisty Adama Wakemana zůstává neposkvrněn jiným žánrem; Adam si totiž ještě kromě hraní u Black Sabbath sehnal vedlejšák s dívkami z Atomic Kitten nebo fotbalově-hudební celebritkou Victorií Beckham.
Gus G u Ozzyho vystřídal Zakka Wyldea, který hrál Osbournem prakticky od sólového debutu. Gus G je na Scream úderný (Soul Sucker), umí ale i dlouhá sóla (Cricify, Fearless) a takřka poprockové melodie na akustiku (balada Life Won´t Wait).

http://www.youtube.com/watch?v=j4PE73H8RvI

Pravověrnými metalisty jsou i démonický basák Rob „Blasko“ Nicholson a bubeník od Alice Coopera Tommy Clufetos. Jsou to právě oni, kdo opět dokazuje, že legendou je Ozzy hlavně díky lidem, kteří ho obklopují. Ozzy by bez téhle partičky nedal ze Scream dohromady ani tón. Jistě, zapomenout nesmíme ani na skladatele a producenta Kevina Churka, se kterým napsal všech jedenáct skladeb.

Nejlepší deska?
Někdo by mohl namítat, že veterán Ozzy po šedesátce trošku ztrácí dech, jeho současná tvorba už přeci jen není zběsilý úprk. Navíc si v úvodní Let It Die "dovolil" použít tak trošku metalově nepravověrnou digitální úpravu hlasu.
Na Scream ale element vichřice zastává dobře poskládaná doprovodná kapela, která má sil a energie na rozdávání. Ostatně i proto se o Scream už teď říká, že je to nejlepší album od dob Ozzyho No More Tears. V heavy metalových riffech už stokrát slyšeného singlu Let Me Hear You Scream nebo Diggin´ Me Down slyšíme nejen vliv Black Sabbath, ale i řadu inspirací z celé Osbournovy sólové kariéry. Nechybí ani balady, které válcují Ozzyho starý loužák Dreamer (

) na stenkou placku – kratičká I Love You All a především neuvěřitelné chytlavá Life Won´t Wait.

Poslechněte si Let Me Hear You Scream

http://www.youtube.com/watch?v=MaC3b8XIPPg

Stárnoucí legenda ukázala nestárnoucí charisma, řadu nápadů a spoustu energie. Jenomže legendu v pár odstavcích nepopíšete, doporučuji tedy nasadit sluchátka a vychutnat si Scream od prvního do posledního tónu. Kdo může, ať neváhá a vyrazí v srpnu na Řípfest, kde si může Ozzyho a Scream užít Ozzy Osbourne - Screamnaživo. Nejlevnější lístek ale dnes vyjde na 1346 korun.

Ozzy Osbourne – Scream
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 47:41
Seznam skladeb: Let It Die, Let Me Hear You Scream, Soul Sucker, Life Won´t Wait, Diggin´ Me Down, Crucify, Fearless, Time, I Want It More, Latimer´s Mercy, I Love You All

Témata: