Patti Smith v Trutnově nadchla. Potěšili ale i Suchý s Pilarovou

Redakce

Festival Trutnoff má hrdinku: je jí šedovlasá zpěvačka Patti Smith, která tu 16. srpna odehrála s kapelou v pořadí pátý český koncert. Sledovalo ho zhruba deset tisíc nadšených fanoušků. S typickou čepicí na hlavě a bez jakýchkoliv hvězdných manýr pak na tiskovce mluvila o tom, že je ráda, že mohla na trutnovském festivalu, spojeném s osobou Václava Havla, zahrát a že v Americe ji nikdo za hvězdu nepovažuje. Ona sama se prý spíš cítí být spisovatelkou, až potom umělkyní. Za zásadní ve své kariéře považuje autobiografickou knihu Just Kids, již vydala před třemi letdy a která vyšla i u nás.

Poslechněte si Patti Smith v Youradiu

Patti Smith zahájila koncert skladbou Dancing Barefoot, kterou pro ni napsal její bývalý spoluhráč, český kytarista Ivan Král. Na koncertu zazněly i politicky zabarvené skladby Rock N Roll Nigger a People Have The Power a také známé písničky Gloria nebo Because the Night, kterou Smith na letošním turné věnuje svému manželovi, muzikantovi Fredericku „Sonymu“ Smithovi z punkové kapely MC5, od jehož smrti v listopadu uplyne 20 let. Stejně jako před několika dny na vystoupení v Mnichově připomněla zpěvačka i nedávné úmrtí herce Robina Williamse, na jehož počest zazpívala píseň z repertoáru Johna Lennona Beautiful Boy (Darling Boy).

, s níž si zazpíval duet Ach, ta láska nebeská. „Předchozí dva koncerty v Trutnově jsem označila za mé životní, po dnešku k nim přibyl třetí,“ prohlásila Pilarová, která v Trutnově poprvé s velkým ohlasem vystoupila v roce 2006. Při své druhé návštěvě v roce 2009 byla dekorována za „královnu festivalu“.

Včera festival skončil vystoupeními Jaroslava Uhlíře či kapel Marsyas nebo španělských Ska-P. (sli)