Pohoda 2013, den 1.: Kaiser Chiefs utlumil zvuk, neleskly se ani „dýně“

ondrejbambas

Festival Bažant Pohoda začal na trenčínském letišti zostra a do večerního programu zařadil dva velké headlinery: Kaiser Chiefs a The Smashing Pumpkins. Vítr bohužel krom teplého počasí s sebou odnesl i zvuk.

Festival Bažant Pohoda sympaticky otevřelo americké duo The Bots. Přesně toto vystoupení ukazuje, jakou cestou se slovenská akce delší dobu ubírá, a zatímco Showcase na Rock for People působí v obklopení tradičního českého rocku rozpačitě a z hangáru ho na větší scénu cenu posouvat nemá, na trenčínském letišti mají Američani v daný čas pozici jedničky.

Major Lazer vs. Diplo

O taneční program se první den staral Wesley Pentz akaDiplo. Nejdřív s variací na vaudeville show v rytmu dubstepu a reggae jako Major Lazer, později sám, jako DJ, kdy reggae vyměnil za trance a hutné beaty.

Ze začátku se zdálo, že Major Lazer takový úspěch jako v našlapaném Lucerna Music Baru mít nebude, i slovenské publikum se ale brzy otrkalo a při Jah No Partial trička lítala do vzduchu jako nikdy.

Ve srovnání ovšem vítězí Diplův samostatný set, který byl v porovnání s Major Lazer tanečnější a plynulejší.  

Jejich hudba sice není nikterak objevná a srovnávání se slavnějšími White Stripes není zcela namístě (krom minimalistického pojetí obsazení kapely), garážový přístup s dětskou neznalostí ale dává naznat, že je to zábavné. Přitom stačí tak málo – nadšení. A je jedno, jestli zrovna vypůjčený zvukař není ve formě a několik písní zkazí, jak bubeník Anaiah na koncertě vysvětlil nesrovnalosti. Zvuk je totiž to poslední, co budete u těchto mládenců řešit.

Kaiser Chiefs s novinkami
U hlavních večerních hvězd už je ale zvuk důležitý element. Tentokrát nešlo ani o vyváženost a jednotlivé nástroje, jako spíš o celkovou hlasitost. Jako by celý aparát běžel na poloviční výkon, vést normální konverzaci dvacet metrů před pódiem tak nebyl problém.

Kaiser Chiefs platí za velice dobrou koncertní kapelu a jelikož loni své kvality na Sázavafestu ukázat nemohli, pokusili se o tom přesvědčit nyní. Nepopiratelné kouzlo skupiny tkví ve schopnosti napsat píseň britpopovou podobnou Blur, říznější věc připomínající The Hives, ale klidně i nejchytlavější pop hraný v rádiích. Živá show zase stojí zejména na frontmanovi Ricky Wilsonovi. Některá jeho gesta jsou ale bohužel až moc okatá; neustálé pohledy do kamery a rozjíždění mexické vlny na trenčínském letišti nefungovaly na sto procent. Momenty se zpěvem z věže nebo ze zídky ohraničující areál naopak zapůsobily i na náhodného diváka.

Trochu nesmyslně pak působilo odhalení kapelního banneru až při Ruby nebo použití mikrofonu s kabelem, který rozevlátý zpěvák beztak po chvíli vyměnil za bezdrátový. Přes všechny neduhy obsahoval setlist největší singly a krom výběrových písní zazněly i dvě novinky, které ukazují zase trochu odlišnou polohu.

Smashing Pumpkins bez lesku a aplausu
Na nejlepší živou rockovou skupinu už to asi stačit nebude, Kaiser Chiefs ale rozhodně strčili The Smashing Pumpkins do kapsy. I když Billy Corgan točí pod hlavičkou SP stále slušné desky (viz. poslední Oceania), auru včerejší koncert nenašel.

Kapelu drží při životě Corganovo nadšení, jeho hodnoty se ale logicky proměnily a sám dnes, jak řekl na tiskovce, řeší zcela jiné otázky než když před čtvrt stoletím začínal hrát. Trochu přibral a obklopil se  inspirativními lidmi, jimž vévodí femme fatale Nicole Fiorentino. Snaha propojit nové se starým se ale tentokrát moc nepovedla, a tak nejvíc se tančilo a zpívalo na kousky z legendárních alb Siamese Dream a Mellon Collie And The Infinite Sadness. Příliš se nevyvedla ani vizuální prezentace, nevkusné projekce si mohla skupina snad raději odpustit; a pro ty tři povedené technici velkou LED pyramidu stavět nemuseli. A když přičteme slabší zvuk, dává to výsledek, že "Smaškám" se letos lesk a mocný aplaus bohužel vyhnul.

Bažant Pohoda, Trenčín, den 1
Hlavní hvězdy: Kaiser Chiefs, The Smashing Pumpkins

Témata:,