Pozor na klíště, které zabíjí psy! Šíří se z Moravy

mim

Výskyt pijáka lužního, který přenáší nebezpečného parazita, je nejzásadnější na jihu Moravy, odkud se šíří dál po celé republice, uvedl web iDnes.cz. Dávejte pozor na své pejsky a nezapomeňte na prevenci proti klíšťatům!

Klíště obecné je hrozbou hlavně pro člověka, protože přenáší klíšťovou encefalitidou a boreliózu. Piják lužní je ale postrachem psů. Jak? Dokáže u nich vyvolat nemoc babeziózu, která je podobná malárii.

V Brně už se objevil první klinicky potvrzený případ. „Majitel se pohyboval se psem na Židlochovicku a Břeclavsku. Klinický obraz byl typický – s apatií, nechutenstvím, horečkou a tmavou močí,“ popsala lékařka Jana Křivánková případ pro časopis Veterinářství. Díky správné diagnostice a rychlé léčbě se odborníkům podařilo psa zachránit.

Šíření

 

„Je zřejmý naprosto zásadní a i pro nás překvapivý posun v rozšíření pijáka lužního. Od roku 2011 se hranice souvislého výskytu posunula k Brnu a na východě Moravy ještě severněji. Bez významu nejsou ani sporadické nálezy v Čechách,“ uvedl David Modrý z Ústavu patologické morfologie a parazitologie fakulty veterinárního lékařství.

„Šířící se výskyt pijáků lužních v Česku a dlouhodobě vysoký pohyb psů po celé republice v kombinaci s již dokumentovanou přítomností přenášeného patogenu vytváří reálné riziko výskytu klinické babeziózy v podstatě v kterémkoli regionu,“ prohlásil Modrý.

Ohrožení

Jak piják lužní ohrožuje psy? Nakažené klíště při sání do zvířete dostane mikroskopického parazita, který napadá jeho červené krvinky, nemoc se pak projeví slabostí, zvracením, horečkou a dalšími příznaky.

„Samotnou terapii akutních případů může značně komplikovat fakt, že v České republice není dosud registrován žádný terapeutický přípravek s imidocarbem, tedy pro léčbu babeziózy,“ poznamenal dále Modrý.

O pijákovi lužním

Piják lužní, se odlišuje svým výskytem, je hojný především v teplejších oblastech. V našich zeměpisných šířkách ho můžeme nalézt na jižní Moravě a Slovensku, kde je jeho výskyt mnohem častější než v Čechách.

Pijáci se vyskytují především během března a dubna, druhá vlna výskytu pak přichází koncem léta a začátkem podzimu. Na hostitele čeká piják většinou na vegetaci ve vlhčích oblastech.

Takhle piják lužní vypadá:

piják lužní

piják lužní

Tak dávejte na své mazlíčky pozor!