Přehlídka nevkusu v Čechách

Milan-Janecek

Pažská Tesla aréna včera hostila předávání RGM hudebních Cen Óčka. Jak celou akci viděl redaktor Koule.cz? Podle něj vládne české hudební scéně nuda, plagiátorství, nedostatek originality. A prodejnost, samozřejmě

Celé předávání cen působilo spíše směšným dojmem. Od prapodivných nominací až po samotné vyhlašování. Nešlo totiž o zjištění, kdo je nejlepší nebo nejoblíbenější. Ale o to, vydělat co nejvíce peněz. Jak jinak si vysvětlit, že  na předávání cen televize Óčko už poněkolikáté vystupuje skupina Airfare (mimochodem jeden z prvních stájových koní vydavatelství Real Gain Music – RGM), která je absolutně neoriginální v Česku (produkce kapely nabízí tuctovou kytarovou hudbu, nesrovnatelnou třeba s táborskými Sunshine), o světovém měřítku nemluvě? Hrají na Cenách Óčka jen proto, že patří do stáje RGM? Velmi pravděpodobně ano. Dosud se neprodávají, jak se očekávalo, není tak od věci trošku je mediálně protlačit.

Stejně působilo vystoupení Marka Ztraceného. Ve světě by se opravdu ztratil, u nás se jistě najde spousta -náctiletých, kteří si jeho desku koupí nebo se ztotožní s jeho prvoplánovými texty. Jde jen o byznys: napišme pomalou líbivou písničku se zhrzeným textem a vydělejme na tom majlant. Jako obchodní plán dokonalé, muzika přeci není nejdůležitější. Vždyť o tom, že Marek Ztracený kopíruje No Name snad není třeba přesvědčovat, stačí si jen povšimnout stejného frázování, obdobných básnických obratů a hlavně až zárážející podobnost hudby.

Zoufalou situaci českých muzikantů trošku paradoxně dokumentuje  fakt, že kvalitu na pódiu prokázali hlavně No Name nebo Katarína Knechtová, bývalá zpěvačka slovenské skupiny Peha. Tedy naši slovenští sousedé, kteří jsou, díkybohu, bráni za domácí umělce.

Objev roku jako kopie Jamese Blunta
Pozitivem a příslibem do budoucna je Tomáš Klus, jeden z nominovaných na Objev roku. Jeho vystoupení s akustickou kytarou prokázalo vkus a originalitu. Písničky nepostrádaly nápad, dobře fungovaly jen s akustickou kytarou a Tomášův projev není problém rozpoznat. Když potom zazpíval za doprovodných vokálů Anety Langerové a Marka Ztraceného (doprovodná poloha mu překvapivě seděla), zdálo se,  že Češi na tom  přeci jen nejsou tak špatně.
Nicméně přísloví, že co Čech, to muzikant, již dávno vzalo za své. Objev roku je kopie Jamese Blunta, totiž Niceland. Kam se potom poděli Navigators, kteří se v českých podmínkách opravdu snaží objevovat – a na rozdíl od Nicelanda umějí na své nástroje hrát? 

Vítězství kapely Kabát v kategorii Rock asi nemohlo nikoho překvapit. Spíše je s podivem, že vyhrála o pouhých 6 hlasů před Divokým Billem. Jako výsměch ovšem vypadalo vítězství skupiny Chinaski v kategorii Skupina roku. Do jaké míry se asi na úspěchu v soutěži podepsala smrt bubeníka Chinaski Pavla Grohmana a fakt, že na jeho místo nastupuje populární rapper Marpo?
Díky bohu za vítězství zpěvačky Victorie v kategorii Hip Hop a R’n’b. Snad jediná kategorie, kde vyhrál ten nejlepší. Totiž jediný, kdo umí zpívat a dělá hudbu. Paradoxně nejlepším účinkujícím na celé akci tak byla moderátorská dvojice Marcela Skřivánková a Pavel Cejnar. Náročným večerem dokázali provázet bez trapností a přirozeně. Co si však mohli odpustit,  i když to byl bezpochyby příkaz ve scénáři, je zmiňování sponzorů. Staromódní názor? Myslím si, že ani ten, kdo muziku platí, by neměl být tak okatě zmiňován. Bohatě přeci postačí  billboardy po stranách pódia.
Co z toho všeho plyne? I Ceny Óčka jsou jenom kšeft.

Ceny Óčka 2008
22. Ledna 2008, Praha, Tesla aréna

Výsledky (vítěze volili posluchači Óčka pomocí sms):

Domácí objev roku: Niceland
Pop a Dance: Lucie Vondráčková
Hip hop a R´n´B: Victoria
Zahraniční videoklip roku: Kylie Minogue – In My Arms
Domácí videoklip roku: 100°C – Cream
Nejlepší rocková skupina: Kabát
Zahraniční zpěvačka roku: Madonna
Zahraniční zpěvák roku: Enrique Iglesias
Zahraniční skupina roku: Linkin´ Park
Domácí zpěvačka roku: Aneta Langerová
Domácí zpěvák roku: Michal Malátný
Domácí skupina roku: Chinaski

Více informací o Cenách Óčka si přečtěte tady.

 

Témata:, ,