Proč je super dávat sám sobě neustále nějaké výzvy?

Lucie Bryndová

Asi každý z vás už se dostal do momentu, kdy jste se ptali sami sebe, jestli je ta práce, kterou děláte, skutečně tím, co jste chtěli a měli v životě dělat. Jestli je ta cesta, kterou jste se vydali, správná. V takových chvílích se mohou projevit pocity úzkosti a nespokojenosti se sebou samými. A tady přichází na řadu malí pomocníci v podobě výzev. Ať už je to monotónní práce, život ve vztahu, který není úplně ideální, problémy s dochvilností nebo třeba nesplněné sny o cestování po světě, to všechno můžete proměnit v challange, které si v takových chvílích můžete dát. A proč?

  1. Posune vás to dál. Děláte každý den stejnou rutinní práci nebo nějaký sport a dostali jste se do bodu, kdy vám to už nic víc nedává? Nebo jste zjistili, že jste díky tomu vlastně nikdy nevěnovali pozornost něčemu jinému? Zkuste challenge, že si třeba popovídáte v práci se šéfem, že byste se rádi naučili něco nového a kariérně postoupili nebo byste rádi zašli na nějaké školení. Nebo na chvíli dělejte úplně jinou práci. Ve sportu si také můžete dávat vyšší a vyšší cíle. A pokud už to nejde, zkuste sport jiný.
  2. Zkusíte si něco, na co jste dříve neměli odvahu. Chtěli jste se vždycky vydat na cesty jenom s krosnou a projít pěšky Evropu? Bojíte se výšek? Nebo máte v plánu začít podnikat a máte úžasný plán, který jste se báli zrealizovat? Chtěli jste vždycky zažít sex ve třech, ale báli jste se na to svého partnera zeptat? Dejte sami sobě výzvu, že to zkusíte.
  3. Zjistíte, co ve vás je. Těžko zjistíte, že jste dobří v chůzi po laně, ve vedení firmy, vaření nebo třeba hraní pokeru, když jste to nikdy nezkusili. Není krásnější pocit, než zjistit, že jste v něčem dobří. Nebo alespoň průměrní, ale co na tom, hlavní je, že to zvládnete. Osobní challenge vám pomůže odhalit, jaký talent ve vás dřímá. Pokud máte partnera, zkuste si dát výzvu třeba spolu, pokud do toho budete chtít jít oba dva. Může vás to ještě více sblížit.
  4. Ujasníte si, koho ve svém životě opravdu chcete mít. Mnohdy se obklopujete lidmi, kteří jen chtějí, abyste jim radili, pomáhali a byli jim vždy po ruce. Kdo ale naslouchá vám? Zkuste příště, až vás kamarád poprosí o pomoc se stěhováním nebo až vám zavolá a bude si vám chtít hodinu stěžovat na to, jak má hroznou partnerku, prostě říct, že nemůžete nebo telefon nezvedejte. Myslete taky sami na sebe. To samé platí ve vztahu. Pokud nejste spokojeni nebo máte totální ponorku, zkuste si dát oba dva nějaké výzvy a alespoň pak zjistíte, jestli má společný život smysl.
  5. Budete mít na co vzpomínat. Není nic horšího, než na sklonku života litovat, že jste něco neudělali. Že jste třeba nejezdili často za rodiči, když jste měli moc práce nebo se vám prostě příliš nechtělo, že jste se nikdy nepodívali na nějaké pěkné místo, že jste si nikdy nezkusili sport, který vás lákal, nebo neměli nikdy odvahu oslovit někoho, kdo se vám líbil. Ale když to zkusíte, bude vás hřát u srdce, že jste do toho šli, budete mít krásné vzpomínky a budete moci svým dětem nebo vnoučatům vyprávět, co jste všechno zažili.