Proč NESMÍTE dávat koním trávu ze sekačky?

Pavla Gabrhelíková

Sousedé koňařů, kteří zvířatům právě moc nerozumí, vysypávají do výběhu s koňmi čerstvě posekanou trávu, aby zvířátka potěšili. Koně si ji samozřejmě s chutí dají. Jenže pak vznikne problém...

Lidé, kteří chtějí koním dopřát, jim tím, že jim dají posekanou trávu, způsobují zdravotní těžkosti a chovatelům, kteří pak musí vypláznout tisíce za léčbu, fatálně znepříjemňují život. Zvířata mohou na následky sežrané posekané trávy i zemřít! A neděje se to nezřídka.

4 nenapadnutelné důvody, proč koně NESMÍ trávu ze sekačky

  1. Ucpání jícnu. Tráva vysypaná ze zásobníku sekačky začíná hned kvasit. Můžete si to snadno ověřit: Zkuste se jí dotknout a ucítíte, že je teplá).
  2. Rovnou polyká. Kůň rostoucí trávu nejdřív utrhne a pak ji promíchá se slinami, které ji naředí, aby pro něj byla stravitelná. S posekanou trávou to ale nedělá. Místo toho, aby tráva rošla tímto procesem, hned ji zhltne.
  3. Puknutí žaludku. Pokud jste dávali ve škole pozor, víte, že kvasící tráva uvolňuje plyny. To koním, a i ostatním zvířatům, způsobuje veliké bolení břicha neboli koliku. Pokud se ale plynů nahromadí víc, žaludek koně praskne a zvíře umře.
  4. Otráví se. Koně jsou velmi citliví na jedovaté rostliny. Když si sami vybírají, co sežerou, jsou v bezpečí. To při konzumaci posekané trávy ale nemohou. Koňský trávicí trakt, narozdíl od kočičího nebo psího, má jednu obrovskou nevýhodu: Jícen vede do žaludku ve velmi ostrém úhu a kůň nemá dostatečný dávicí reflex, aby se mu tento úhel podařilo překonat a vyzvracet se. Kvůli tomu nemůže jedovaté rostliny dostat ze žaludku pryč.

Informujte o tom prosím co nejvíce lidí, hlavě těch, kteří nemají Facebook, bydlí na vesnicích a o zvířatech nic neví. Tím, že šíříte osvětu, můžete zachránit život desítkám zvířat!