Rammstein v Praze opět poručili ohni

petradamek

Ještě než v prosinci vydají výběrovou desku, rozjeli se Rammstein na evropské „Made In Germany 1995 - 2011 Tour“. Ve vyprodané O2 areně, kam se vrátili po dvou letech, zahráli svoje největší hity a nechali ejakulovat obří penis. A v hale bylo pořádné horko. Doslova.

Rammstein jsou na evropském kontinentu fenoménem už několik pár let a tak asi nepřekvapí, že celá letošní část jejich turné je již dlouho dopředu vyprodaná. Čím, že je vlastně tahle kapela tak výjimečná? Během své sedmnáctileté existence vyprodukovala větší než malé množství přitažlivě kontroverzních a zároveň dostatečně inteligentních hitů na to, abyste jim to všechno sežrali i s navijákem.

V první řadě však berlínská parta vyniká jedinečnou show. V Praze totiž nepředvedla ani tak sebe samu jako skvělou práci pyrotechniků, osvětlovačů, zvukařů, dramaturgů a scénografů. Během dvouhodinového setu snad nezazněla jediná skladba, kdy by se na pódiu něco nedělo.

Mein Land – aktuální klip Rammstein

http://www.youtube.com/watch?v=NNNR8UX7oKk&feature=player_embedded

Celý cirkus začal už samotným nástupem, kdy se šestice objevila v jednom z vchodů na tribunu a mezi diváky došla doprostřed haly. Tam je jakási vysokozdvižná plošina zvedla k ohromné ocelové konstrukci, přes níž nad hlavami diváků došli muzikanti na pódium. Před přídavkem si tentokrát druhým směrem cestu zopakovali a tři skladby zahráli právě uprostřed haly.

Celý jejich set přehlídkou plamenů, výbuchů a dalších pyro-efektů. Nutno říci, že po technické stránce se kapela rok co rok překonává. Už nestačí, že zpěvák Till Lindemann přes speciální náhubek plive oheň nebo že oblečen do azbestového kabátu hoří on sám. Urostlý frontman chrlí plameny na klávesistu Christiana Lorenza, schovaného v obřím hrnci, hoří kytary, hoří mikrofony… V několika okamžicích bylo sálající teplo cítit i v polovině haly. Přestože šlo o bezvadnou podívanou, podobných čísel bylo na jeden koncert až příliš, odtrhovaly pozornost od hudby a některé z nich navíc působí až příliš samoúčelně.

Ohně na pražských Rammstein

http://www.youtube.com/watch?v=YCJXlGRb6Xg

Podobně megalomansky (v dobrém slova smyslu) působila také celá scéna, ohromné pohyblivé světelné panely nebo ještě ohromnější větrák v pozadí pódia. Velkolepost podtrhl také precizní zvuk. Mimochodem, zvuk kytar by si mohli Rammstein nechat patentovat. Právě díky nim měly pecky jako Du Hast, Sehnsucht, Keine Lust nebo Links 2-3-4 ty správné koule.

Links 2-3-4 v Praze

http://www.youtube.com/watch?v=sWfaorb1Zng

Lehce zamrzel jen fakt, že některé gagy kopírovaly ty z předchozího turné. Přinejmenším bez obřího ejakulujícího penisu jako doprovod skladby Pussy by se show jistě obešla. Zbytečná (respektive monotónní) byla také předkapela Deathstars.

Jinak ovšem Rammstein předvedli strhující podívanou a už poněkolikáté dokázali, že oheň v jejich rukou je vskutku dobrý sluha.

Rammstein
Support: Deathstars
Praha, O2 arena, 12. listopadu 2011